LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Mos-hapja e negociatave/ Ramës nuk i del e keqja me BE, e sulmon sërish nga Austria

25 Qershor 2022, 15:00, Politikë CNA

Mos-hapja e negociatave/ Ramës nuk i del e keqja me BE, e sulmon

Kryeministri Edi Rama ka komentuar samitin e BE në Bruksel nga Forumin Europian Wachau në Austri.

Gjatë fjalës së tij, Rama tha se ndihet i keqardhur nga vendimi i BE-së, ndërsa shton se Nuk ka vend më të mirë se Austria për të marrë veten nga mbledhjet depresive të Brukselit.

"Ky më duket vendi i përsosur për të diskutuar Europën dhe Ballkanin Perëndimore. Në këtë lloj kryqëzimi, disa prej shkallëve shkojnë lart, disa poshtë dhe ne jemi në mes. Ne mund ta ngremë njëri tjetrin dhe po kështu mund ta ulim poshtë. Disa njerëz  e kuptojnë vërtetë mirë, të tjerë kanë nevojë për më shumë shtysë që ta kuptojnë. BE ka nevojë për Ballkanin, po aq sa ka nevojë Ballkani. Nuk është ide  e mirë të ftosh dikë dhe nga Ballkani dhe ta lësh të ulet se mund të kërkojë vërtetë shumë kohë që të dëgjosh fjalën e tij. Urime të gjithë atyre që patën idenë që të qëndroj në këmbë në mënyrë që trupi im të ndal vrullin tim. Nuk ka vend më të mirë se Austria për të marrë veten nga mbledhjet depresive të Brukselit. Nuk falënderoj dot sa duhet kancelarin për mikpritjen e shkëlqyer, njësoj siç ulet krah meje në Këshill, pasi Shqipëria dhe Austria nisin me A, është më tepër se rastësi se kam krah meje udhëheqësin e një vendi që ka qenë mbështetës i Ballkanit dhe Shqipërisë. Pas këtyre fjalëve të bukur duhet të bëhem i hidhur se duhet të flas për BE. Më duhet ët them, se ndihem i keq ardhur për BE, ndihem vërtetë i keq ardhur", tha Rama./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga