LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Forumi i Sigurisë në Londër/ Mediu: Në fokus siguria e rajonit, keqqeverisja e Ramës dhe integrimi në BE

24 Qershor 2022, 18:49, Politikë CNA
Forumi i  Sigurisë në Londër/ Mediu: Në fokus siguria e
Deputetët shqiptarë në Forumin e Sigurisë në Londër

Lufta në Ukrainë efektet e saj në Europën Juglindore e veçanërisht në Ballkan, problemet në Bosnjë e Hercegovinë, mosnjohjen e Kosovës nga Serbia si cënim i stabilitetit të rajonin dhe problemet me zgjatjen e procesit të integrimit europian, mungesa e një prespektive të qartë, korrupsioni dhe keqqeverisja nga Rama,kanë qenë temat që janë diskutuar në  Forumin e Sigurisë në Londër, ku ka qenë I pranishëm edhe kryetari I PR-së, Fatmir Mediu.  

Statusi i plotë i Mediut

Kënaqësi të organizoja bashkë me ELN, në House of Lords, Londër Forumin e Sigurisë. Përfaqësues të Parlamentit Britanik: Lord George Robertson ish Sekretari i Përgjithshëm I NATOs, Lord Des Broëne ish Ministri Mbrojtjes, Lord David Haney Ish Ambasador i UK në UN dhe BE, deputeti Mark Pritchard dhe Bob Scot së bashku me deputetë nga Ballkani: Shqipëria, Rumania, Bullgaria, Kosova, Serbia, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut, Bullgaria, Kroacia etj, diskutuan për zhvillimet pas agresionit Rus në Ukrainë dhe ndikimet negative të Rusisë dhe Kinës në rajon

????Në takim ishim së bashku me deputetë të Kuvendit të Shqipërisë, Dhurata Cupi, Damjan Gjiknuri, Blerina Gjylameti, Lavdërim Krashi.

????Lord Robertson ishte folësi kryesor gjatë darkës së shtruar nga ELN(European Leadership Netëork).

????Pushtimi i Ukrainës nga Rusia, efektet e saj në Europën Juglindore, vecanërisht në Ballkan

????Thyerja e sanksioneve dhe armatimi i Serbisë

????Problemet në Bosnje Hercegovinë , ndarja e Republika Sërbska

????Frenimi i dialogut dhe mosnjohja e Kosovës nga Serbia si cënim i stabilitetit te rajonit

????Problemet me zgjatjen e procesit të integrimit Europian dhe mungesa e një prespektive të qartë Europiane

????Problemet me korrupsionin dhe keqqeverisjen. /CNA.al

Lajmet e fundit nga