LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Marrëveshja për emigrantët me Italinë/ PD dorëzon padi në Kushtetuese

6 Dhjetor 2023, 11:08, Politikë CNA
Marrëveshja për emigrantët me Italinë/ PD dorëzon padi
Lindita Metaliaj

Të mërkurën, Partia Demokratike ka dorëzuar sot në Gjykatën Kushtetuese një padi për rrëzimin e marrëveshjes me Italinë për emigrantët.

Në një dalje për mediat, Lindita Metaliaj deklaroi se kjo është një marrëveshje antiligjore. “Dorëzuam padinë për këtë marrëveshje, pasi jemi në mbrojtje të interesit të qytetarëve. Nuk mundet të vendosë për fatin e vendit tonë në shkelje të të drejtave të njeriut. I jemi falënderues popullit italian, por kjo nuk ka të bëjë me ta. Ne do të presim vendimin e Gjykatës Kushtetuese dhe nëse pajtohet apo jo kjo marrëveshje me Kushtetutën e Shqipërisë”, tha Metaliaj.

Ndërkohë sot në Komisionin e Sigurisë ka pasur tensione mes opozitës dhe mazhorancës. Por vetëm pak minuta pasi ka nisur kjo mbledhje, deputetë e Partisë Demokratike kanë mësyrë në sallë dhe kanë bllokuar zhvillimin e saj, ku do të diskutohej për projektligjin për emigrantët./CNA

 

Lajmet e fundit nga