LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ftesa e Alibeajt për 14 majin/ Tabaku: Nuk është e drejtë që kandidatët si Igli Cara të dalin me logo të partive të tjera

8 Mars 2023, 15:03, Politikë CNA

Ftesa e Alibeajt për 14 majin/ Tabaku: Nuk është e drejtë

Deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku, ka komentuar situatën në PD, pas vendimit të Gjykatës së Apelit për vulën.

Gjithashtu ajo ka komentuar edhe ftesën e Alibeajt për kandidatët e Primares për të dalë me ta në zgjedhje.

Tabaku ka thënë se çdo kandidat ka të drejtë që të përfaqësohet në zgjedhjet e 14 majit me siglën e PD-së, teksa përmendi rastin e demokratit Igli Cara, në rubrikën “Opinion” në "News 24".

“Që nga shtatori kam thënë që PD-ja duhet të jetë bashkë. 3 marsi ka qenë ditë rutinë, pasi nuk i jep zgjidhje një vendim gjykate situatës. Është e pandershme për këto 32 vite. Kam përgjegjësi të madhe politike. Çfarë i duhet një votuesi se çfarë ndodh në politikën e Tiranës?

U duhet një kandidat. Ka gjëra më të rëndësishme se pushteti personal. A kemi në një ofertë para PS-së? Nuk mendoj se ka kandidatë më të mirë në Durrës se Igli Cara.

Nuk është e drejtë që Igli Cara të dalë me një sigël tjetër. Është deputet i kësaj partie dhe i takon të përfaqësohet nga PD-ja. Kjo kërkon zgjedhje politike dhe vendim politik.

Këtu nuk bëhet fjalë se kush do të drejtojë fushatën elektorale. Sfida që ka Shqipëria është liria e mediave. Kemi dhe raportin e 'BIRN' për gjobat që marrin mediat dhe pagën minimale. Pakoja e madhe e Vitit të Ri nuk do të zbatohet pasi financat nuk janë në gjendje të mirë”, u shpreh Tabaku./CNA.al

Lajmet e fundit nga