LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Njoftojeni Lulzim Bashën që Gjykata e njeh si Kryetar të Partisë Demokratike

7 Mars 2023, 21:59, Politikë CNA
Njoftojeni Lulzim Bashën që Gjykata e njeh si Kryetar të
Lulzim Basha

Pazari i analistëve të darkës që bëjnë sikur kuptojnë se çfarë po ndodh me Vulën e PD-së vazhdon. Secili zien e përzien atë që ka dëgjuar e nuk lexojnë kurrë.

Për analistët e darkave po japim disa shpjegime telegrafike.

Pak fjali, sepse analistët e mbrëmjes nuk lexojnë dot gjatë.

Shpjegimi mund të vlejë edhe për ca ekspertë që kur flasin i referohen muhabeteve që kanë dëgjuar në televizione një mbrëmje më parë dhe i ripërtypin si të vetat.

Shpjegimi vlen sidomos për ca juristë të Lulzimsave, që pasi dëgjojnë analistët dhe ekspertët që kanë dëgjuar analistat, ripërsërisin si idiotë aq sa besojnë se kanë kuptuar.

Ka një NEN në Statutin e PD, që tregon se cili mund të jetë sot kryetar i PD.

Në paragrafin e katërt të atij neni thuhet:

- Në rastet e dorëheqjes nga detyra ..

- Sekretari i Pergjithshëm, mbledh Këshillin Kombëtar...

- Këshilli Kombëtar komandon Nënkryetarin që do drejtojë Partinë...

- ....DERI NË RIKTHIMIN E KRYETARIT NË DETYRË....

Njoftojeni Lulzim Bashën që Gjykata e njeh si Kryetar të

Numrin e Nenit nuk po e referojmë, sepse shpresojmë që ndonjëri duke u bërë kurioz për atë nen, të hapë dhe të lexojë edhe ca gjëra të tjera të rregulluara nga Statuti.

Llomititsat e darkave në ekrane, tani e kanë më të thjeshtë të ftillohen!

Nga ai paragraf del si konkluzion:

1-  Enkelejd Alibeaj nuk mund të jetë kryetar në detyrë, sa kohë nuk e ka mandatuar si të tillë Këshilli Kombëtar. E mblodhi 2 herë Këshillin Gazi i shkretë, por nuk ja pranoi njeri Enkelejdin!

Enkelejdi nga ana e vet, mund të ndihet si i tillë sa të dojë. Sot tek spitali psikiatrik mund të gjesh edhe plot të tjerë që ndihen si ai apo më shumë sesa ai, por Kryetar sipas ligjit dhe Statutit të PD (që është kushtetuta e organizatës), Alibeaj nuk rezulton.

Ka mjekime që mund ta zgjidhin këtë ngërç që po përjeton Alibeaj! Statuti nuk ja zgjidh dot!

2- Kryetari i dorëhequr mund të rikthehet sipas paragrafit 4. Pra Lulzimi sa kohë nuk ka një emërim të ndonjë tjetri, është i lirë ta fshijë nga laptopi tekstin e asaj dorëheqjes që e lexoi, por as e paska printuar kurrë aq më pak ta ket depozituar kund.

3- Gjykata thotë: Në regjistra Kryetar i PD rezulton Lulzim Basha.

Mbetet vetëm një gjë që Luli duhet ta bëjë si burrat dhe TË DEKLAROJE QË ËSHTË TËRHEQUR NGA DORËHEQJA.

Nëse nuk e bën si burrat, do ta bëjë siç thotë Rama, "si Çeçua"./ CNA.al

Lajmet e fundit nga