LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Shpërblimet për pensionistët/ Tërhiqet qeveria: Ende nuk kemi një politikë mbështetëse

8 Mars 2023, 13:09, Politikë CNA

Shpërblimet për pensionistët/ Tërhiqet qeveria: Ende nuk

Ministrja e Financave, Delina Ibrahimaj, pas përfundimit të mbledhjes me qeverinë, ka folur për rritjen e pagave të punonjësve të administratës dhe sektorit privat.

Ajo u shpreh për gazetarët se synimi është që të ketë rritje të pagash gjatë viteve në vijim, pasi aktualisht ka një buxhet dhe një fond që i dedikohet mbështetjes sociale.

“Ne kemi të parashikuar në buxhet këtë vit një fond që i dedikohet mbështetjes sociale dhe do të synojmë që pagat të rriten gjatë viteve jo vetëm për amdinistratën por edhe për sektorin privat”, tha Ibrahimi.

Më tej ministrja u pyet në lidhje me shpërblimin për pensionistët në muajin prill, duke thënë se qeveria ende nuk ka një politikë mbështetëse siç kishte parashikuar më herët kryeministri Rama.

“Sa i përket pensioneve ne kemi një politikë që është e konsoliduar pë indeksimin në bazë të inflacionit. Ne do vazhdojmë me politikën e kosnolidimin e indeksimit”, deklaroi ministrja.  

Lajmet e fundit nga