LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Amerikanët e paralajmëruan të shtonte masat/ Kush është politikani shqiptar që donin të vrisnin iranianët

8 Shtator 2022, 21:05, Politikë CNA
Amerikanët e paralajmëruan të shtonte masat/ Kush është
Foto ilustruese - Parlamenti

Lajmi i shkëputjes së marrëdhënieve diplomatike të Shqipërisë me Iranin, nuk është pritur mirë nga këta të fundit.

Ky vendim i qeverisë shqiptare erdhi pas sulmit kibernetik ndaj shërbimeve online shtetërore, pas të cilit kryeministri Edi Rama pretendon se qëndron Irani.

Përtej sulmit kibernetik të këtij viti, një sulm terrorist ishte paralajmëruar në vitin 2018 nga mediat ndërkombëtare.

Më 9 gusht të vitit 2018, “Fox News” raportonte se ish-kryeministri Pandeli Majko ishte një nga politikanët shqiptarë që ishte planifikuar të vritej nga Irani.

Sipas raportimeve, shkak i planifikimeve të këtyre vrasjeve ishin bërë strehimet e më shumë se 2,000 disidentëve të lartë iranianë, në vitin 2016.

Majko ishte vënë në shënjestër të tyre, pasi kishte marrë pjesë në disa aktivitete të MEK.

Asokohe, Majko pranonte për “Fox News” se kishte marrë një kërcënim me jetë dhe se zyrtarët amerikanë e kishin paralajmëruar të rriste masat e sigurinë për mbrojtjen e tij.

Amerikanët e paralajmëruan të shtonte masat/ Kush është
Një nga aktivitetet e disidentëve iranianë, që janë strehuar prej vitesh në Shqipëri

Pjesë nga artikulli:

Ka edhe shqetësime rreth pranisë së regjimit në Shqipëri, ku disidentët u thanë Fox News se ambasada iraniane po punon dhe ka dërguar nëpunës të lartë të inteligjencës. Shqipëria është e rëndësishme, sepse ishte vendi ku më shumë se 2.000 disidentë iranianë që i përkisnin Muxhahidit të Popullit të Iranit (MEK) u zhvendosën nga Iraku në 2016.

Këshilli Kombëtar i Rezistencës në Iran (NCRI) tha se regjimi donte t’i vriste ata në Irak dhe dështimi për ta bërë këtë shënoi një “pengesë të madhe” për regjimin.

Ish-kryeministri shqiptar Pandeli Majko zbuloi për Fox News se zyrtarë amerikanë i kanë thënë se duhet të rrisë sigurinë pas zbulimit të një kërcënimi kundër tij.

Teksa tha se strategjia e Iranit në rajon është “e pashembullt”, shtoi gjithashtu për Fox News: “Nuk kam frikë”.

Një zyrtar i lartë amerikan i antiterrorizmit i konfirmoi Fox News se autoritetet shqiptare arrestuan dy iranianë për akuzat e terrorit në fillim të këtij viti.

“Irani ka një histori të gjatë përgjatë 39 viteve të fundit të kryerjes dhe planifikimit të vrasjeve dhe veprimeve terroriste kundër kundërshtarëve të regjimit iranian, duke përfshirë një seri vrasjesh dhe sulmesh në vitet e fundit në vendet evropiane”, tha zyrtari.

Zyrtarët e SH.B.A.-së nuk janë treguar të ndrojtur në deklaratat lidhur me komplotet terroriste.

Sekretari i Shtetit Mike Pompeo, në një fjalim muajin e kaluar, vuri në dukje përpjekjet në Paris, si dëshmi të qëllimeve të regjimit.

“Kjo ju tregon gjithçka që duhet të dini për regjimin: Në të njëjtën kohë po përpiqen të bindin Evropën për të qëndruar në marrëveshjen bërthamore, ata po fshehin fshehurazi sulme terroriste në zemër të Evropës”, tha ai.

Mohammad Mohaddessin, kryetari i Komitetit të Punëve të Jashtme të Këshillit Kombëtar të Rezistencës së Iranit (NCRI), tha në një deklaratë për Fox News se nuk ka dyshim se komplotet vijnë nga udhëheqja e regjimit.

Komplotet e regjimit iranian në Shqipëri dhe në Paris ishin të ngjashme me operacionet që ISIS kreu për të synuar turmat e mëdha dhe për të shkaktuar dëme në një numër të madh njerëzish në të njëjtën kohë”, tha ai në një deklaratë për Fox News.

Këto komplote u vendosën dhe u planifikuan në një trup, i quajtur Këshilli i Lartë Kombëtar i Sigurisë. Këto komplote u miratuan nga Ali Khamenei, udhëheqësi suprem i regjimit dhe u besuan MOIS (Ministria e Inteligjencës e Republikës Islamike) për t’u kryer”./ B.A. - CNA.al

Lajmet e fundit nga