LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

A ishte dakort Meta me protestën e 6 dhjetorit?/ Kreu i PL: Ishte nismë e Berishës por...

8 Dhjetor 2022, 18:12, Politikë CNA

A ishte dakort Meta me protestën e 6 dhjetorit?/ Kreu i PL: Ishte

Kreu i Partisë së Lirisë Ilir Meta, u pyet nëse kishte pasur mëdyshje lidhur me protestën e 6 dhjetorit, nëse PL do t'i bashkohej apo jo. 

Meta u shpreh se iniciativa e Partisë Demokratike por u përkrah edhe nga Partia e Lirisë.

“Protestën duhet ta kuptojmë si qytetarë të një vendi të vërtetë europianë. Dhe kjo u kuptua nga të gjithë shtetarët që u përgjigjën.

Një përgjigje e dhanë edhe liderët europianë, të cilët thanë se protestat janë një e drejtë demokratike.

Ngjarja tjetër e asaj dite ishte e rëndësishme, por protesta nuk kishte lidhje me të, ishte një protestë qytetarë, që adresonte problemet e një shteti.”- tha Meta.

I pyetur më tej nëse kishte tentuar t'ia ndryshonte mendjen Berishës për këtë protestë të planifikuar në të njëjtën datë me samitin BE-Ballkani Perëndimor, Meta theksoi sërish se protesta kishte mbështetjen e tij.

"Absolutisht. Ajo ka qënë një iniciativë e zotit Berisha dhe PD dhe ka gëzuar mbështetjen tonë, pasi ishte një nismë paqësore dhe demokratike."- vijon më tej Meta në "Kontrast"./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga