LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Dy ditë pas sulmit/ Berisha takohet me ish-presidentin kroat

8 Dhjetor 2022, 12:31, Politikë CNA

Dy ditë pas sulmit/ Berisha takohet me ish-presidentin kroat

Kryetari i PD-së, Sali Berisha, ka pritur sot në zyrë ish-Presidentin e Kroacisë, Stipe Mesiç, dhe ka zhvilluar një bisedë miqësore të përqendruar te sulmi i ditës së martë dhe gjendja politike në vend.

“Kam qenë shumë i shqetësuar dhe kam pyetur ndihmësit e mi çdo 15 minuta”, i tha Mesiç Berishës.

“E kam ditur që në fillim se është një sulm i organizuar. Përvoja ime e gjatë në politikën ballkanike më tregon se kjo nuk mund të ishte një rastësi”.


Kryetari i PD-së i ka shpjeguar mikut të Shqipërisë dinamikën e ngjarjes duke theksuar se goditja u bë nga një informator i Policisë, me porosi të ministrit Çuçi dhe vetë Edi Ramës. Më pas Berisha u ndal te dramat aktuale të Shqipërisë, shpopullimi dhe rënia e pluralizmit nëpërmjet paralizimit dhe manipulimit të votës së lirë, por edhe përpjekja për të zhdukur opozitën.

“Kemi humbur më shumë shiptarë gjatë 8 viteve të fundit se Polonia gjatë Luftës së Dytë Botërore”, theksoi Berisha.


Ish-presidenti kroat tha se kryetari i PD-së është dëmtuar fizikisht, por është ndihmuar politikisht.

“Ata ju kanë bërë nder me këtë sulm dhe kanë dëmtuar veten”, shtoi ai. Mesiç i tha Berishës “ju jeni babai i demokracisë, jo vetëm në Shqipëri, por edhe në rajon. Ju i duheni Shqipërisë, shqiptarëve dhe Europës, sepse jeni demokrat”, përfundoi ai.


Në fund pyetjes se pse kundërshtari i tij mund ta bëjë këtë, Berisha iu përgjigj:

"Edi Rama nuk e gëzon dot një sukses të vetin, sado i madh qoftë, pa dhunuar kundërshtarin. Është në psikikën e tij”.

Zoti Berisha në mbyllje të takimit e falënderoi zotin Mesiç për kujdesin, interesin dhe miqësinë e tij për të dhe shqiptarët./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga