LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Nga hapja e ambasadave te projekti i gazifikimit të Shqipërisë/ Ministrja Balluku vizitë zyrtare në Azerbajxhan: Caktuam prioritetet

8 Dhjetor 2022, 13:48, Politikë CNA
Nga hapja e ambasadave te projekti i gazifikimit të Shqipërisë/
Belinda Balluku

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, gjatë vizitës zyrtare në Azerbajxhan, ka zhvilluar takime me Presidentin, Aliev, Ministrin e Jashtëm, Mammadov, dhe Ministrin e Energjisë, Shahbazov.

Përmes një statusi në rrjetet sociale, Balluku njofton se gjatë këtyre takimeve ka pasur disa zhvillime dhe arritje pozitive si: 

- Hapja e ambasadave respektive në Tiranë dhe Baku
- Projekti i gazifikimit të Shqipërisë, duke nisur menjëherë me Korçën
- Pjesëmarrja aktive e SOCAR në projektin e integruar rajonal të Vlorës

Statusi i plotë:

Baku - gjatë vizitës zytare në takim me Presidentin Aliev , Ministrin e Jashtëm Mammadov dhe Ministrin e Energjisë Shahbazov.
- hapja e ambasadave respektive në Tiranë dhe Baku
- Projekti i gazifikimit të Shqipërisë, duke nisur menjëherë me Korçën
- Pjesëmarrja aktive e SOCAR në projektin e integruar rajonal të Vlorës , ishin vetëm tre nga prioritetet strategjike që u vendosën për të avancuar sa më parë.

Çështje të tjera ekonomike e diplomatike u panë me interes nga të dy delegacionet për t'u diskutuar më tej në nivel teknik.

Marrëdhëniet mes Shqipërisë dhe Azerbajxhanit sot janë në nivelin më të lartë dhe premtues për bashkëpunimet e së ardhmes.

Lajmet e fundit nga