LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Çmimi më i mirë i Festivalit të Filmit në Kanë shkon për "Anatomy of a Fall"

28 Maj 2023, 08:28, Kulturë CNA

Çmimi më i mirë i Festivalit të Filmit në Kanë

Festivali i 76-të i filmit në Cote d'Azur francez pa një numër rekord të regjisoreve femra në garë. "Palma e Artë"për filmin më të mirë shkoi për "Anatomy of a Fall", me regji të Justine Triet.

Ceremonia e mbylljes së Festivalit prestigjioz të Filmit në Kanë u zhvillua të shtunën, me një thriller francez që fitoi çmimin kryesor të ngjarjes. 

Gratë fitojnë shumë ndërsa Justine Triet merr "Palmën e Artë"

Festivali i këtij viti në Kanë u shënua nga një numër rekord i regjisoreve femra, me shtatë nga 21 filmat në konkurrencë të realizuara nga gra, duke përfshirë të ardhura dhe autore të njohura prej kohësh.

Justine Triet, 44, fitoi çmimin kryesor, me "Anatomy of a Fall" me "Palmën e Artë" të lakmuar për filmin më të mirë. 

Triet është regjisorja e tretë femër që fiton Palmën e Artë prestigjioze. Ajo mbizotëroi mbi regjisorët veteranë si Hirokazu Kore-eda, Ken Loach dhe Wim Wenders, të cilët të gjithë kanë fituar të paktën një Palmë të Artë.

Çmimi më i mirë i Festivalit të Filmit në Kanë

Në film luan aktorja gjermane Sandra Hüller si një shkrimtare që përpiqet të provojë pafajësinë e saj pasi akuzohet për vdekjen e të shoqit.

Në fjalimin e saj të pranimit, Triet sulmoi qeverinë franceze për protestat e fundit kundër presidentit Emmanuel Macron.

"Vendi vuajti nga protestat historike për reformën e sistemit të pensioneve. Këto protesta u mohuan... u shtypën në një mënyrë tronditëse," tha ajo. 

Çmimet për aktorin dhe aktoren më të mirë

Aktori më i mirë shkoi për Koji Yakusho të Japonisë për "Ditët e përsosura", një film i regjisorit gjerman Wim Wenders për historinë e një pastruesi tualeti në Tokio.

Çmimi më i mirë i Festivalit të Filmit në Kanë

Çmimi i Madh, çmimi i dytë më i lartë pas "Palmës së Artë", shkoi për "Zona e interesit" e regjisorit britanik Jonathan Glazer, për një familje që jeton pranë Aushvicit.

Ndërkohë, çmimi për regjisorin më të mirë shkoi për regjisorin francez me origjinë vietnameze, Tran Anh Hung për "The Pot-au-Feu", një histori dashurie ushqimore, e vendosur në një kështjellë gustator francez të shekullit të XIX.

Në kategorinë e aktores më të mirë, Merve Dizdar e Turqisë mori titullin për filmin "Rreth barishteve të thata", më i fundit nga favoritja e festivalit Nuri Bilge Ceylan./DW 

 

Lajmet e fundit nga