LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kaloi shifrën e 700 milionë dollarëve/ Ja cili është filmi më fitimprurës i 2024-ës

22 Prill 2024, 15:48, Kulturë CNA

Kaloi shifrën e 700 milionë dollarëve/ Ja cili është

Biletat vazhdojnë të shiten për "Dune: Part Two", i cili po i afrohet shifrës së 700 milionë dollarë fitime, në mbarë botën.

Filmi epiko fantastiko-shkencor i regjisorit Dennis Villeneuve ka fituar 276 milionë dollarë në Amerikën e Veriut dhe 419 milionë dollarë nëpër botë, duke e çuar shifrën e saj në total në 695.8 milionë dollarë pas tetë javësh nga premiera e tij.

Kjo është mbresëlënëse, pasi vetëm pesë filma në 2023, tetë në 2022 dhe pesë në 2021 arritën të kapërcejnë shifrën prej 700 milionë dollarësh. Vlen të përmendet se filmi i parë i Denis Villeneuve, “Dune”, i publikuar në vitin 2021, fitoi 431 milionë dollarë në mbarë botën.

Ndërsa filmi i parë u fokusua në krijimin e botës në të cilën shpaloset historia, në Dune: Pjesa 2, shikuesit dëshmojnë pasojat e ngjarjeve që ndodhën.

Në film, Paul Atreides i Timothée Chalamet luan të zgjedhurin dhe lufton për t'u hakmarrë ndaj atyre që shkatërruan familjen e tij.

Aktualisht, Dune 2 është filmi me fitimin më të madh të vitit 2024, në arkat e brendshme dhe globale. Përveç SHBA-së dhe Kanadasë, tregjet më të mëdha janë Britania e Madhe (48.8 milionë dollarë), Kina (48.5 milionë dollarë), Franca (42.6 milionë dollarë), Gjermania (39.7 milionë dollarë) dhe Australia (22.5 milionë dollarë)./ CNA

Lajmet e fundit nga