LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Vijon ende aktiv zjarri në Dushkarak të Vlorës/ Rrezikohen disa fshatra

8 Gusht 2022, 21:52, Kronika CNA
Vijon ende aktiv zjarri në Dushkarak të Vlorës/ Rrezikohen disa
Foto ilustruese

Vijon të jetë ende aktiv zjarri në Dushkarak të Vlorës.

Aktualisht po mbahet në monitorim për të mos iu afruar shtëpive, edhe pse vazhdojnë të digjen pyje dhe pemë.

Shqetësuese është një tjetër vatër zjarri në afërsi të fshatit Amonicë, Selenicë.

Zjarri ka përfshirë dhjetëra hektarë pyje duke rrezikuar disa fshatra.

Ndërkaq, më herët u bë e mundur ndërhyrja me helikopter, edhe pse vatrat e zjarrit nuk janë shuar ende.

Më herët ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi, u bëri thirrje banorëve që të evakuohen nga banesat e tyre, nëse u kërkohet nga autoritetet./CNA.al

Lajmet e fundit nga