LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Video-Divjaka, në flakë prej 3 ditësh/ Zjarri rrethon shtëpitë e banura, shkrumbohen parcelat

8 Gusht 2022, 17:59, Kronika CNA
Video-Divjaka, në flakë prej 3 ditësh/ Zjarri rrethon
Foto nga vendngjarja

Nga Mirdita në Vlorë, shumë zona të Shqipërisë janë përfshirë nga flakët orët e fundit, duke shkrumbuar jo vetëm pyje e parcela të tëra me ullishte e pemë frutore.

Në Divjakë, situata duket se ka dalë jasht kontrollit, ku zjarri i aktivizuar prej 3 ditësh, ka rrethuar tashmë edhe kodrat e banuara, duke rrezikuar banesat.

Parcela të mbjella janë shkrumbuar, ndërsa sipërmarrës italianë të eksporteve të agrobiznesit që punojnë dhe jetojnë në Divjakë, kanë ngritur shqetësimim, por deri tani si duket nuk ka pasur ndërhyrje./CNA.al

 

 

Lajmet e fundit nga