LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Video-Trafikonin drogë nga Shqipëria në Itali/ Çmontohet grupi kriminal, 27 të arrestuar, mes tyre 6 shqiptarë

29 Nëntor 2022, 10:34, Kronika CNA

Video-Trafikonin drogë nga Shqipëria në Itali/ Çmontohet

Departamenti i Antimafias Italiane ka lëshuar ditën e sotme 27 urdhër-arrestime ndaj 21 shtetasve italianë e 6 shqiptarë të akuzuar për trafik ndërkombëtar droge e organizim mafioz.

Urdhëri i arrestit është lëshuar gati 10 vite pas ekzekutimit të operacionit “Federico II”.

Hetimi i Antimafias së Leçes i përket operacionit të koduar "Federico II" i nisur në gusht të 2012 e që vuri nën hetim 41 persona.

Disa prej të akuzuarve akuzohen dhe për bashkëpunime në aktivitete kriminale mafioze.

Autoritetet italiane mundën të zbardhin aktivitetit kriminal të dy organizatave në bashkëpunim me njëra-tjetrën; ajo e tipit mafioz që merrej me trafikun e drogës, kërcënim e zhvatje dhe grupi italo-shqiptar që trafikonte heroinë nga Shqipëria.

Gjatë hetimeve janë sekuestruar edhe pasuri të luajtshme dhe të paluajtshme për të cilat më pas është urdhëruar konfiskimi, konkretisht 1 vilë, 1 apartament, dy llogari rrjedhëse, biznese të ndryshme dhe 95% e aksioneve të një biznesi.

Lajmet e fundit nga