LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Droga e fshehur në pleh kimik/ Beci: Një organizatë e re kriminale po hyn në treg

28 Nëntor 2022, 22:38, Kronika CNA
Droga e fshehur në pleh kimik/ Beci: Një organizatë e re
Ish-kreu i Prokurorisë së Krimeve të Rënda, Eugen Beci

Ish-kreu i Prokurorisë së Krimeve të Rënda, Eugen Beci, ka bërë një deklaratë të fortë, teksa ka folur në lidhje me drogën që u sekuestrua nga operacioni i SPAK-ut në bashkëpunim me DEA-n amerikane dhe policinë malazeze.

Beci tha në emisionin “5 pyetjet nga Babaramo” se droga e fshehur në pleh kimik tregon se një organizatë e re kriminale po hyn në treg.

“Shqipëria ka rezultuar një provë e suksesshme, u bë prova e parë në 2015, në banane erdhën shumë kokainë, është më e lirë, se s’ke nevojë për kimist, të blesh pleh kimik, rikthimi te kjo metodë më bën të kuptoj që një organizatë e re kriminale po hyn në treg... DEA ka bashkëpunuar në këtë operacion të Fierit, tregon që DEA e ka parë sasinë që në Kolumbi, e ka pasur informacion që do mbërrijë në Shqipëri. Në këto kushte, të gjitha vendet e kanë lejuar që të gjendet destinacioni përfundimtar.

Dorëzim i kontrolluar nënkupton që informacioni ka qenë i saktë, dhe e pamundur që organet ligjzbatuese të cedojnë, se kanë pasur një kontroll të plotë nga këto organe. Nuk ka pasur dekonspirim se janë përfshirë DEA. Kur shkojnë agjentë në terren, në një fshat kur shkon një i huaj kuptohet, fakti që ky operacion ka pasur sukses, ka kuptuar që dhe Policia Lokale ka kuptuar se ka diçka këtu. Bëhet se gjatë rrugës mund të dekonspirohet operacioni, dorëzimi i kontrolluar nënkupton që trafiku i kokainës po rritet në rajon, prandaj i përqendroi agjencitë ligjzbatuese në rajon", theksoi ai./ BA. - CNA.al

Lajmet e fundit nga