LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Transportonte çantën me kokainë, dënohet me 2 vite burg mekaniku shqiptar në Irlandë

29 Nëntor 2023, 10:14, Kronika CNA
Transportonte çantën me kokainë, dënohet me 2 vite burg
Xhevahir Ibraj i arrestuar në Irlandë

Xhevahir Ibraj është shqiptari i dënuar me 2 vite burg pasi u arrestua në Irlandë për trafik të kokainës. Ai është kapur nga autoritetet teksa po dorëzonte kokainë me vlerën 139 mijë euro, ndërkohë që përballë tij qëndronte një patrullë e policisë.

Mediat e huaja raportojnë se 42-vjeçari Xhevahir Ibraj u pa nga policia në një kryqëzim në Porterstown Road duke marrë një çantë në makinën e tij nga një i bashkakuzuar, ku më vonë rezultoi se çanta ishte e mbushur me drogë. Ai u dënua nga Gjykata Penale e Qarkut të Dublinit.

Dyshja nuk ishin në survejim dhe as të dyshuar për tregtimin e lëndëve narkotike, por ishte rastësia ajo që i vuri përballë një patrulle policie.

Kur autoritetet iu afruan dhe i kërkuan të dorëzonte çantën që sapo kishte marrë nga burri tjetër, Ibraj fillimisht dorëzoi një qese me patate dhe më pas një qese me rroba përpara se qesja e mbushur me kokainë të dallohej nga polici i patrullës.

Një tjetër pako me kokainë u gjet gjithashtu në makinë, e cila e kombinuar me qesen që iu gjet Ibrajt arrin në vlerën e 139 mijë eurove.

 

Shqiptari nuk kishte asnjë dënim të mëparshëm, por ka pranuar fajësinë për drogën, ndërsa personit tjetër që u arrestua bashkë me të, gjatë kontrollit në banesë i është gjetur edhe një çantë firmato e sende të tjera, të cilat ai nuk ka mundur t'i justifikojë.

Avokati i shqiptarit ka thënë në seancën gjyqësore se Ibraj është me origjinë nga Shqipëria dhe jeton në Irlandë për 14 vjet me bashkëshorten dhe dy fëmijët, ndërsa punon si mekanik./CNA

Lajmet e fundit nga