LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Shkatërrohet grupi kriminal në Greqi/ Trafikonte vajza dhe i shfrytëzonte seksualisht, pjesë e bandës 1 shqiptar

6 Dhjetor 2023, 12:42, Kronika CNA
Shkatërrohet grupi kriminal në Greqi/ Trafikonte vajza dhe i
Foto nga aksioni i policisë

Një hetim i udhëhequr nga policia greke, i mbështetur nga Europol, ka çuar në çmontimin e një rrjeti kriminal në shtetin helen të përfshirë në trafikimin e qenieve njerëzore (vajza) për shfrytëzim seksual. 

Operacioni përfshinte Spanjën dhe SHBA-në dhe arriti të shkatërronte grupin kriminal, i cili ishte aktiv që nga viti 2014, duke arrestuar 10 persona. 

Gjashtë prej të arrestuarve akuzohen për trafikim qeniesh njerëzore, nga të cilët pesë janë shtetas grekë dhe një shtetas venezuelianë. 

Katër të dyshuarit e tjerë të arrestuar kanë punuar në disa apartamente në Athinë ku abuzohej me viktimat. Kreu i grupit kriminal akuzohet për trafikim qeniesh njerëzore dhe pastrim parash.

Tre anëtarë të tjerë të organizatës kriminale (2 shtetas grekë dhe 1 shtetas shqiptar) janë në arrati pasi akuzohen edhe për trafikim qeniesh njerëzore. Dyshohet se këta persona ndodhen brenda territorit grek. 

Gjatë aksioneve, autoritetet greke mbrojtën dhjetë viktima të shfrytëzimit seksual në Athinë. Shtatë nga viktimat ishin shtetase të Venezuelës./CNA

 

 

Lajmet e fundit nga