LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ekstradimi i Adriatik Llallës nga Italia drejt Shqipërisë/ Kreu i SPAK-ut zbardh detajet

31 Mars 2023, 13:26, Kronika CNA

Ekstradimi i Adriatik Llallës nga Italia drejt Shqipërisë/ Kreu i

Kreu i SPAK-ut, Altin Dumani, është shprehur mbi të vërtetën që pas lajmeve që Adriatik LLalla ka përfituar azil politik në Itali.

Dumani tha se SPAK-u nuk e ka një informacion të tillë dhe se për të procesi i ekstradimit është në vijimësi, ndërsa shtoi se ka besim se ai do të kthehet në vendin tonë për vuajtjen e dënimit.

“Adriatik Llalla ka përfituar nga Gjykata e Apelit në Romë marrjen e pasaportës me qëllim lëvizjen brenda territorit italian. Procesi vijon në Itali për ekstradimin e ish-kryeprokurorit të Shqipërisë, Adriatik Llalla”, tha Dumani në komunikimin sot me gazetarët.

Ish-kreu i Prokurorisë së Përgjithshme, Adriatik Llalla, u dënua me dy vjet burg për fshehje pasurie në shtator të vitit 2021, por vendimi nuk u ekzekutua asnjëherë pasi Llalla u largua nga vendi drejt Italisë./CNA

Lajmet e fundit nga