LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Zakonet e përditshme që plakin lëkurën tuaj

14 Shtator 2023, 18:09, Lifestyle CNA

Zakonet e përditshme që plakin lëkurën tuaj

Gjërat e përditshme që bëni pa menduar mund të shkaktojnë probleme në fytyrën tuaj me kalimin e kohës.

The Sun ka renditur disa zakone të përditshme që sipas mjekes Dev Patel bëjnë që lëkura jonë të plaket më shpejt.

1. Dushe me avull

Asgjë nuk është më ngushëlluese sesa një dush i nxehtë në fund të ditës ose kur moti është i ftohtë.

Megjithëse mund të ndiheni të qetësuar nga uji i ngrohtë që vërshon mbi ju lëkura juaj mund të mos jetë aq e lumtur në planin afatgjatë.

Uji i nxehtë mund të shkaktojë inflamacion në sipërfaqen e lëkurës, duke rezultuar në humbjen e lagështirës.

2. Fërkimi i syve

Lëkura rreth syve tuaj është veçanërisht delikate dhe e ndjeshme ndaj dëmtimit.

Kjo është arsyeja pse fërkimi i syve është i ndaluar nëse doni të shmangni shkaktimin e rrudhave.

3. Mbi-pastrim

Është padyshim e rëndësishme të lani grimin, kremin kundër diellit dhe njollat ??nga fytyra në fund të ditës.

Por pastrimi më shumë se dy herë në ditë mund t’i heqë lëkurës tuaj vajrat natyralë që e mbajnë atë të hidratuar dhe të butë.

4. Qëndrimi në diell

Syzet e diellit nuk janë thjesht një deklaratë e modës; ato luajnë një rol vendimtar në mbrojtjen e syve tuaj nga rrezet e dëmshme UV të diellit.

5. Qëndrimi duke shikuar në telefonin tuaj

Ju ndoshta e merrni telefonin tuaj disa herë në ditë, por mund të mos e kuptoni se po krijoni palosje në qafë duke e shikuar poshtë.

6. Fjetja në njërën anën

Ju ndoshta keni një pozicion të preferuar të gjumit që e merrni sapo të shtriheni në shtrat. Por nëse kjo përfshin gjumin anash ose përpara, ky mund të jetë një lajm i keq për lëkurën tuaj./ CNA

Lajmet e fundit nga