LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Shumica e britanikëve mbështesin ribashkimin në tregun e përbashkët të BE-së

29 Nëntor 2023, 21:02, Kosova & Bota CNA
Shumica e britanikëve mbështesin ribashkimin në tregun e
Puzzle me flamuj të printuar të BE-së dhe Mbretërisë së Bashkuar shihet në këtë ilustrim të marrë më 13 nëntor 2019. REUTERS

Shumica e britanikëve mbështesin ribashkimin në tregun e përbashkët të Bashkimit Evropian edhe pse kjo do të nënkuptonte rivendosjen e lëvizjes së lirë të punëtorëve nga blloku, sipas një sondazhi të publikuar të mërkurën, raporton Reuters.

Frenimi i emigracionit ishte një arsye kryesore që britanikët votuan për t'u larguar nga Bashkimi Evropian në vitin 2016.

Sondazhet e muajve të fundit kanë treguar se shumica e njerëzve tani mendojnë se Brexit ishte një gabim, dhe sondazhi i së mërkurës vjen më pak se një javë pasi të dhënat treguan se migrimi vjetor neto në Mbretërinë e Bashkuar arriti një rekord të lartë vitin e kaluar - më shumë se dyfishi i shifrës, regjistruar në vitin para votimit të Brexit.

Sondazhi i YouGov tregoi se 57% e britanikëve tani do të mbështesin bashkimin në tregun e vetëm edhe nëse kjo do të nënkuptonte rifillimin e lëvizjes së lirë të njerëzve, një politikë që çoi në transferimin e miliona familjeve dhe punëtorëve në Britani.

Një në pesë njerëz e kundërshtuan atë.

Mbështetja për anëtarësimin në tregun e vetëm, i cili garanton gjithashtu lëvizjen e lirë të mallrave dhe shërbimeve, u nda në vija politike.

Për ata të anketuar që votuan për t'u larguar nga BE dhe që do të mbështesnin Partinë Laburiste të opozitës në zgjedhjet nesër, 53% mbështesin anëtarësimin në tregun e vetëm, me 31% kundër.

Për ata që votuan për Brexit dhe synojnë të votojnë për konservatorët qeverisës, vetëm 29% do të mbështesin një rikthim në tregun e përbashkët, me 54% kundër.

Laburistët, të cilët janë në rrugën për të fituar zgjedhjet e ardhshme sipas sondazheve, kanë premtuar të përmirësojnë marrëdhëniet tregtare të vendit me bllokun, por udhëheqësi Keir Starmer ka thënë se nuk dëshiron një rikthim./ CNA

Lajmet e fundit nga