LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Dhjetë vende evropiane forcojnë praninë ushtarake në Detin Baltik, sinjali për Moskën

29 Nëntor 2023, 11:12, Kosova & Bota CNA
Dhjetë vende evropiane forcojnë praninë ushtarake në Detin
Foto ilustruese

Dhjetë shtete të Evropës veriore që formojnë Forcën e Përbashkët të Ekspeditës (JEF) vendosën të martën të aktivizojnë një "klauzolë mbrojtëse" që mundëson vendosjen e aseteve ushtarake shtesë për të mbrojtur infrastrukturën në Detin Baltik. 

Lëvizja vjen pas disa incidenteve në ujërat veriore. 

Më shumë "aftësi detare dhe ajrore" do të vendosen në zemër të rajonit për të ndihmuar "mbrojtjen e infrastrukturës thelbësore nënujore", thanë në një deklaratë ministrat e mbrojtjes të dhjetë vendeve. 

E fokusuar në mbrojtjen operative në Evropën veriore, JEF është një koalicion prej 10 vendeve të udhëhequra nga Mbretëria e Bashkuar. Ai përfshin Danimarkën, Estoninë, Finlandën, Islandën, Letoninë, Lituaninë, Holandën, Norvegjinë dhe Suedinë.

Kjo lëvizje në fakt është një sinjal i dërguar nga këto vende për Rusinë, raporton "Euronews".

“Rreth njëzet anije luftarake do të vendosen në Detin Baltik, por edhe në zonat e Atlantikut të Veriut për të marrë parasysh situatën e sigurisë dhe për të mbrojtur më mirë infrastrukturën thelbësore nënujore”, tha ministri suedez i Mbrojtjes Pal Jonson në kanalin publik SVT.

Ai tha se forcimi i forcës ushtarake ishte i nevojshëm për t'u përballur me "një situatë shumë serioze të sigurisë në botë, dhe në veçanti në lagjen tonë".

“Ne duhet të jemi në gjendje të kryejmë këtë lloj operacioni për të mbrojtur infrastrukturën tonë jetike, por edhe për të dërguar një sinjal në Rusi”, shtoi Jonson./CNA

Lajmet e fundit nga