LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Kufiri finlandez me Rusinë do të mbyllet këtë javë  

28 Nëntor 2023, 16:33, Kosova & Bota CNA
Kufiri finlandez me Rusinë do të mbyllet këtë javë
Kryeministri finlandez Petri Orpo

Kryeministri finlandez Petteri Orpo ka njoftuar se pikëkalimi i fundit kufitar i hapur me Rusinë do të mbyllet këtë javë.

Kufiri lindor i vendit do të mbyllet nga e enjtja dhe do të jetë i mbyllur për dy javë, tha ai, raportoi Yle.

Finlanda ka akuzuar Rusinë gjatë ditëve të fundit për orkestrimin e ardhjes së njerëzve nga vendet e treta në kufirin e saj.

Shkëmbimi i mallrave do të lejohet ndërmjet dy vendeve.

Orpo ka thënë: Synimi ynë është që situata e jashtëzakonshme në kufirin lindor të Finlandës të kthehet në normalitet sa më shpejt të jetë e mundur. Ne nuk pranojmë asnjë përpjekje për të minuar sigurinë tonë kombëtare./ CNA

 

Lajmet e fundit nga