LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Gripi i ri i derrit u gjet te njerëzit/ Rasti i parë në Mbretërinë e Bashkuar

27 Nëntor 2023, 18:50, Kosova & Bota CNA
Gripi i ri i derrit u gjet te njerëzit/ Rasti i parë në
Foto ilustruese

Një virus i derrit ka infektuar një person në Britani për herë të parë, kanë thënë autoritetet shëndetësore.

Një person me simptoma të lehta të frymëmarrjes u zbulua se ishte i infektuar me një lloj të gripit A(H1N2)v i cili është i ndryshëm nga gripi H1N1 që shkaktoi pandeminë e vitit 2009.

Rreth 50 njerëz në mbarë botën janë gjetur më parë të infektuar me këtë virus, por ky është rasti i parë i njohur në Mbretërinë e Bashkuar .

Virusi është shumë i ngjashëm gjenetikisht me viruset që infektojnë derrat dhe nuk dihet nëse pacienti e mori virusin drejtpërdrejt nga një kafshë, nga ushqimi, nga një person tjetër ose nga ndonjë burim tjetër.

Ky lloj i ri ishte gjenetikisht i dallueshëm dhe nuk lidhej me asnjë nga 50 infeksionet e tjera H1N2v te njerëzit në mbarë botën, tha UKHSA.

Analiza paraprake nga zyrtarët shëndetësorë në Mbretërinë e Bashkuar zbuloi se infeksioni i zbuluar në MB është një lloj i veçantë (1b.1.1), i cili është i ndryshëm nga rastet e fundit njerëzore të gripit A(H1N2) në vende të tjera në botë. Sidoqoftë, është shumë e ngjashme me infeksionet veterinare që dihet se qarkullojnë në derrat në Mbretërinë e Bashkuar./ CNA

Lajmet e fundit nga