LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ish-ambasadori izraelit: Paqja me Hamasin, e pamundur

28 Nëntor 2023, 08:56, Kosova & Bota CNA
Ish-ambasadori izraelit: Paqja me Hamasin, e pamundur
Mark Regev

Paqja dhe Hamasi "nuk shkojnë bashkë", ka deklaruar Mark Regev, ish-ambasadori i Izraelit në Mbretërinë e Bashkuar.

“Është e pamundur të kemi paqe me Hamasin dhe ata e kanë thënë këtë publikisht”, tha Regev për programin "Newshour" të "BBC"-së të hënën në mbrëmje.

Ai i është referuar një komenti në fillim të këtij muaji nga Taher El-Nounou, një këshilltar mediatik i Hamasit, i cili u shpreh se lufta me Izraelin do të bëhet e përhershme në të gjithë kufijtë.

"Kjo është arsyeja pse publiku izraelit është 100% i bashkuar duke thënë se ne refuzojmë të jetojmë më pranë kësaj enklave terroriste në kufirin tonë jugor. Dhe ne duhet të flasim për një të ardhme pa Hamasin," tha Regev.

I pyetur nëse Izraeli do të mbështesë rindërtimin në Rripin e Gazës, i cili është shkatërruar gjerësisht nga bombardimet hakmarrëse të Izraelit, Regev tha se buxheti i vendit të tij është i fokusuar në rindërtimin e komuniteteve në Izraelin jugor.

Ai shtoi se pret që shumë partnerë ndërkombëtarë të jenë të gatshëm të financojnë përpjekjet e rindërtimit të Gazës.

"Nuk duhet të jenë paratë izraelite. Kjo nuk është një luftë që ne e filluam apo që ne e donim, siç e dini. Hamasi mban përgjegjësinë për shpërthimin e armiqësive," tha ai./ CNA

Lajmet e fundit nga