LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Aksidenti në minierë/ Humbin jetën 11 punëtorë, plagosen 75 të tjerë

28 Nëntor 2023, 17:17, Kosova & Bota CNA
Aksidenti në minierë/ Humbin jetën 11 punëtorë,
Foto pran vendit të ngjarjes

Një aksident ka ndodhur në një minierë platini në Afrikën e Jugut.

Si pasojë 11 punëtorë kanë humbur jetën dhe 75 të tjerë janë plagosur, raporton BBC teksa citon përfaqësues të minierës.

Shefi ekzekutiv i Impala Platinum, Nico Muller e përshkroi atë si "ditën më të errët" në historinë e kompanisë.

Afrika e Jugut ka disa nga minierat më të thella në botë. Është prodhuesi kryesor i platinit, arit dhe lëndëve të tjera të para.

Ka pasur prej kohësh shqetësime për kushtet e sigurisë në minierat e saj, por situata është përmirësuar që kur sundimi i minoritetit të bardhë përfundoi në 1994.

Aksidenti i fundit ndodhi të hënën në një minierë në Rustenburg, rreth 100 km (60 milje) në veri-perëndim të Johanesburgut.

Ku aksident e çon në 55 numrin e viktimave në minierat e Afrikës së Jugut këtë vit.

Unioni Kombëtar i Minatorëve të Afrikës së Jugut tha se punëtorët që vdiqën nuk ishin "thjesht numra", por ishin familjarë.

"Ky incident është jashtëzakonisht shqetësues dhe ngre shumë pyetje në lidhje me çështjet e shëndetit dhe sigurisë," shtoi ai në një deklaratë.

Impala Platinum tha se një hetim ishte duke u zhvilluar për shkakun e saktë të "aksidentit shkatërrues"./ CNA

Lajmet e fundit nga