LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

OBSH paralajmëron: Mostrajtimi i sëmundjeve, problem në Gaza

28 Nëntor 2023, 16:29, Kosova & Bota CNA
OBSH paralajmëron: Mostrajtimi i sëmundjeve, problem në Gaza
Foto ilustruese

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka ngritur shqetësimin se më shumë njerëz mund të vdesin nga sëmundjet sesa nga bombardimet në Rripin e Gazës.

Mediat ndërkombëtare raportojnë se një zëdhënës i OBSH ka thënë këtë të martë se nëse sistemi shëndetësor në Gaza nuk riparohet, kjo do të sjellë rritje të sëmundjeve infektive dhe diarresë tek fëmijët.

Autoritetet shëndetësore të Gazës thonë se më shumë se 15,000 njerëz janë konfirmuar të vrarë nga bombardimet e Izraelit, rreth 40% e tyre fëmijë, ndërsa shumë të tjerë dyshohet se kanë humbur nën rrënoja.

"Përfundimisht ne do të shohim më shumë njerëz që vdesin nga sëmundje sesa po shohim nga bombardimet nëse nuk jemi në gjendje ta rivendosim së bashku këtë sistem shëndetësor," tha Margaret Harris e OBSH-së në një konferencë të OKB-së në Gjenevë.

Ajo përsëriti shqetësimet për një rritje të sëmundjeve infektive, veçanërisht diarresë tek foshnjat dhe fëmijët.

"Të gjithë kudo kanë nevoja të rënda shëndetësore tani sepse janë të uritur sepse u mungon uji i pastër dhe," tha ajo.

Sipas kushteve të një pauze në luftime, Izraeli ka lejuar që më shumë ndihma të shkojnë në Gaza, duke përfshirë ushqimin, ujin dhe ilaçet, megjithëse agjencitë e ndihmës thonë se kjo nuk është e mjaftueshme për të plotësuar nevojat e jashtëzakonshme.

Duke cituar një raport të OKB-së mbi kushtet e jetesës së banorëve të zhvendosur në Gazën veriore, Harris tha: "Nuk ka asnjë ilaç, nuk ka aktivitete vaksinimi, nuk ka qasje në ujë të sigurt dhe higjienë dhe nuk ka ushqim," tha ajo.

Gati tre të katërtat e spitaleve, ose 26 nga 36, janë mbyllur tërësisht në Gaza, shtoi ajo, për shkak të bombardimeve ose mungesës së karburantit./CNA

 

Lajmet e fundit nga