LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ministrja e Jashtme gjermane ngre shqetësimin/ “Paqja në Ballkanin Perëndimor varet nga një fije”

29 Nëntor 2023, 10:55, Kosova & Bota CNA
Ministrja e Jashtme gjermane ngre shqetësimin/ “Paqja në
Diplomatja gjermane, Ana Baerbock

Diplomatja gjermane, Ana Baerbock, ka bërë me dije se Gjermania do të dërgojë edhe 150 trupa të tjerë në misionin e NATO-s në Kosovë.

Pas takimit të Ministrave të Jashtëm të NATO-s, ministrja gjermane theksoi se paqja në Ballkanin Perëndimor “varet nga një fije”.

“Paqja shpesh varet nga një fije në Ballkanin Perëndimor. Angazhimet e NATO-s dhe të BE-së janë të koordinuara: të EUFOR, misioni, siguron stabilitetin në Bosnjë dhe Hercegovinë dhe KFOR në Kosovë. Gjermania do të kontribuojë deri në 150 trupa shtesë për KFOR-in”, thuhet në njoftim.

Ministrja e Jashtme ka nënvizuar se ka shpesh përpjekje për destabilizimin e Ballkanit Perëndimor.

“Veçanërisht në Ballkanin Perëndimor, aktorët po përpiqen vazhdimisht të destabilizojnë. Kjo nuk ndikon vetëm në situatën në kufirin Kosovë-Serbi, por edhe në situatën në Bosnjë dhe Hercegovinë. Jo vetëm NATO, por veçanërisht BE-ja është një nga garantuesit e sigurisë në Ballkanin Perëndimor. Bashkimi Evropian është sigurimi ynë i jetës. NATO na siguron sigurinë në këtë zonë evropiane. Kjo është arsyeja pse shkëmbimi dhe bashkëpunimi janë kaq thelbësorë. Angazhimet e NATO-s dhe BE-së shkojnë paralelisht: për shembull me EUFOR në Bosnjë dhe Hercegovinë dhe NATO KFOR në Kosovë”, tha ajo.

Më tej theksoi se aleanca e NATO-s duhet të forcojë sigurinë në të gjithë Evropën.

 “Gjatë dy viteve të fundit ne kemi parë në mënyrë dramatike se siguria dhe paqja duhet të mbrohen përsëri çdo ditë në Evropë. Kjo është arsyeja pse është kaq e rëndësishme që, veçanërisht në këto kohë, ne si aleancë e sigurisë së NATO-s të forcojmë së bashku mburojën tonë mbrojtëse për paqen, lirinë dhe sigurinë në të gjithë Evropën”, tha ministrja gjermane./ CNA

Lajmet e fundit nga