LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kërkesa e veçantë e Hamasit për Elon Musk

29 Nëntor 2023, 10:26, Kosova & Bota CNA
Kërkesa e veçantë e Hamasit për Elon Musk
Elon Musk

Një zyrtar i lartë i Hamasit ka ftuar miliarderin amerikan Elon Musk që të vizitojë Rripin e Gazës për të parë shkallën e shkatërrimit të shkaktuar nga bombardimet izraelite.

“Ne e ftojmë atë të vizitojë Gazën për të parë masën e masakrave dhe shkatërrimeve të kryera kundër popullit të Gazës, në përputhje me standardet e objektivitetit dhe besueshmërisë”, tha zyrtari i lartë i Hamasit, Osama Hamdan, në një konferencë për shtyp në Bejrut.

"Reuters" raporton se të hënën, Elon Musk, manjati i mediave sociale, vizitoi vendin e sulmit të Hamasit ndaj Izraelit dhe deklaroi angazhimin e tij për të bërë gjithçka që ishte e nevojshme për të ndaluar përhapjen e urrejtjes.

Komentet e Hamdanit vijnë një ditë pasi një armëpushim i përkohshëm midis Izraelit dhe Hamasit u zgjat edhe për 48 orë të tjera.

“Brenda 50 ditëve, Izraeli hodhi më shumë se 40,000 ton eksploziv në shtëpitë e banorëve të pambrojtur të Gazës, i bëj thirrje presidentit amerikan Biden të rishikojë marrëdhëniet e SHBA-së me Izraelin dhe të ndalojë furnizimin e tyre me armë”, - tha Hamdan.

Duke folur për shkatërrimin e Gazës të shkaktuar nga Izraeli që nga fillimi i konfliktit më 7 tetor, Hamdan i bëri thirrje komunitetit ndërkombëtar që të dërgojë shpejt ekipe të specializuara të mbrojtjes civile për të ndihmuar në nxjerrjen e trupave ende të bllokuar nën rrënoja. Sipas Ministrisë së Jashtme palestineze, mijëra njerëz janë ende të bllokuar.

Armëpushimi i rënë dakord javën e kaluar ishte ndalimi i parë i luftimeve në shtatë javët që kur Hamasi sulmoi Izraelin, duke vrarë 1200 njerëz dhe duke marrë rreth 240 pengje përsëri në Gaza, sipas të dhënave izraelite.

Në përgjigje të atij sulmi, Izraeli ka bombarduar enklavën dhe ka ndërmarrë një ofensivë tokësore në veri. Të paktën 16,000 palestinezë janë vrarë, thonë zyrtarët palestinezë shëndetësorë, dhe qindra mijëra janë zhvendosur./CNA

 

Lajmet e fundit nga