LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Aktorja e “Sex and the City” nis grevë urie 5-ditore para Shtëpisë së Bardhë

29 Nëntor 2023, 16:09, Kosova & Bota CNA

 

Aktorja e “Sex and the City” nis grevë urie 5-ditore para
Foto ilustruese

 

Ylli i “Sex and the City”, Cynthia Nixon e njohur për rolin e saj si Miranda Hobbes ka nisur një grevë urie përpara Shtëpisë së Bardhë në shenjë proteste ndaj luftës Izrael-Hamas.

Aktorja e “Sex and the City” nis grevë urie 5-ditore para

Mediat ndërkombëtare raportojnë se aktorja 57-vjeçare, e cila kandidoi më herët për guvernatore të qytetit të Nju Jorkut, ka bërë thirrje për një armëpushim të përhershëm në Gaza.

“Pothuajse 15,000 civilë palestinezë, 70% e tyre fëmijë dhe gra, janë vrarë në shtatë javët e fundit. Kjo është e paprecedentë. Ky numër është më shumë se sa ata që u vranë nga SHBA dhe aleatët e saj në 20 vjet luftë në Afganistan. Ne po bëjmë grevë urie si një mënyrë për të përforcuar se po, palestinezët po bombardohen dhe po vriten, por ata gjithashtu po vdesin nga uria dhe shumë prej tyre janë në prag të urisë”- tha Nixon.

Aktorja e “Sex and the City” nis grevë urie 5-ditore para

Asaj iu bashkuan pesë përfaqësues të shtetit amerikan, teksa njëzëri i kërkuan presidentit Joe Biden të bëjë më shumë për palestinezët.

Nixon do të marrë pjesë në grevën pesëditore të urisë, para se të kthehet në Neë York për të vijuar punët e saj./CNA

Lajmet e fundit nga