LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Të premten mbaron afati për targat në Kosovë/ Nga 1 dhjetori ilegalet do të konfiskohen

29 Nëntor 2023, 13:49, Kosova & Bota CNA

Të premten mbaron afati për targat në Kosovë/ Nga 1 dhjetori

Më 1 dhjetor skadon afati për regjistrimin e makinave, të cilat kanë targa ilegale.

Lajmi është konfirmuar nga zëdhënësja e Ministrisë së Punëve të Brendshme, Nora Fetoshi, e cila tha se një shtyrje tjetër e afatit nuk po konsiderohet e nevojshme.

“Një shtyrje tjetër e afatit për regjistrimin e veturave të cilat kanë pasur targa ilegale e për t’i kthyer ato në RKS nuk po konsiderohet i nevojshëm, pasi deri sot janë 3 mijë e 666 vetura të cilat i kanë konvertuar tabelat nga ato ilegale në RKS”, tha Fetoshi.

Ndërsa, pas skadimit të afatit për konvertimin e targave nga ato ilegale në legale, Fetoshi tha se kudo që do të hasen vetura me targa të tilla ilegale, targat do të konfiskohen.

Fetoshi bëri të ditur se të mërkurën dhe të enjten në Zubin Potok, Leposaviq, Zveçan, Mitrovicë Jugore dhe Mitrovicë e Veriut do të ofrohen shërbime me orar të zgjatur deri në orën 18:00.

“Të gjitha Qendrat e Regjistrimit të Automjeteve kanë ndërmarrë  të gjitha veprimet e nevojshme që edhe kompanitë e sigurimit, qendrat e kontrollit teknik, dhe shërbimet e postës, për këto data, përkatësisht 29.11 dhe 30.11 të ofrojnë shërbime për qytetarët deri në orën 18:00”, u shpreh ajo, raporton "Klan Kosova"./CNA

Lajmet e fundit nga