LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Pse Irani sulmoi Izraelin? Çfarë dimë nga tensionet në Lindjen e Mesme

15 Prill 2024, 09:45, Kosova & Bota CNA

Pse Irani sulmoi Izraelin? Çfarë dimë nga tensionet në

Vala e dronëve dhe raketave që fluturuan drejt Izraelit gjatë natës së të dielës solli me vete një fazë të re tensioni, pasigurie dhe konfrontimi në Lindjen e Mesme, raporton "CNN". 

Irani filloi sulmin e paprecedentë në përgjigje të një sulmi të dyshuar izraelit në konsullatën iraniane në Damask, Siri, në fillim të këtij muaji.

Ai shënoi një kapitull të ri në një mosmarrëveshje midis dy shteteve që u përshkua prej vitesh dhe që është rritur që kur Izraeli i shpalli luftë Hamasit tetorin e kaluar.

Hapat e ardhshëm mbeten të paqartë, por Izraeli po përballet me lutjet e aleatëve të tij që të tërhiqet nga pragu i një lufte të hapur dhe të zgjedhë një rrugë depërshkallëzimi.

Si e sulmoi Irani Izraelin?

Më shumë se 300 predha, duke përfshirë rreth 170 dronë dhe mbi 120 raketa balistike – u hodhën drejt Izraelit në sulmin e jashtëzakonshëm ajror gjatë natës. Përafërsisht 350 raketa u hodhën nga Irani, Iraku, Jemeni dhe Hezbollahu i Libanit, sipas zëdhënësit të Forcave të Mbrojtjes të Izraelit (IDF), Daniel Hagari.

Megjithatë, 99% e predhave u kapën nga sistemet e mbrojtjes ajrore të Izraelit dhe aleatët e tij, sipas ushtrisë izraelite, me vetëm një numër të vogël që arritën në territorin izraelit.

Sulmi i Teheranit kishte në shënjestër bazën ajrore Nevatim, tha të dielën një zyrtar i ushtrisë iraniane, duke pretenduar se nga këtu filloi sulmi i Izraelit në fillim të prillit në konsullatën iraniane.

Raketat balistike iraniane që arritën në Izrael ranë në bazën ajrore në jug të vendit dhe shkaktuan vetëm dëme të lehta strukturore, tha Hagari. Baza po funksionon dhe po vazhdon operacionet e saj pas sulmit, me avionë që vazhdojnë të përdorin bazën.

Anijet amerikane në lindje të Detit Mesdhe shkatërruan nga katër deri në gjashtë raketa balistike iraniane gjatë sulmit. 

Pse ndodhi sulmi?

Izraeli dhe Irani janë rivalë të gjatë dhe janë përfshirë në një luftë prej vitesh. Lufta e Izraelit kundër Hamasit, e zhvilluar që kur grupi militant sulmoi Izraelin më 7 tetor, i ka rritur këto tensione.

Forcat e mbështetura nga Irani në Irak dhe Siri kanë nisur sulme që synojnë pozicionet ushtarake amerikane në ato vende dhe udhëheqja e Iranit ka paralajmëruar se sulmet nga aleatët e saj nuk do të ndalen derisa të përfundojë lufta e Izraelit në Gaza.

Por frika e një lufte rajonale u rrit më tej në fillim të prillit, kur Irani akuzoi Izraelin për bombardimin e kompleksit të tij diplomatik në Siri./CNA 

Lajmet e fundit nga