LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Jo më luftë dhe sulme” në Lindjen e Mesme/ Papa Françesku, thirrje për dialog

14 Prill 2024, 16:06, Kosova & Bota CNA
“Jo më luftë dhe sulme” në Lindjen e Mesme/ Papa
Papa Françesku

Papa Françesku ka reaguar për sulmet e Iranit ndaj Izraelit.

Papa Françesku u ka kërkuar liderëve rajonalë që të shmangin përshkallëzimin e mëtejshëm në Lindjen e Mesme.

Pas lutjes së tij të së dielës Angelus, ai u bëri thirrje të gjitha kombeve të mbajnë anën e paqes.

“Bëj një thirrje të përzemërt për ndalimin e çdo veprimi që mund të nxisë një spirale dhune, me rrezikun e tërheqjes së Lindjes së Mesme në një konflikt edhe më të madh.

Askush nuk duhet të kërcënojë ekzistencën e të tjerëve. Jo më luftë, jo më sulme, jo më dhunë, po dialogut dhe po paqes”, deklaroi Papa.

Para Françesku bëri gjithashtu thirrje për zgjidhje me dy shtete mes Izraelit dhe Palestinës./ CNA

Lajmet e fundit nga