LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Dronë dhe raketa ndaj Izraelit/ Ukraina dënon sulmin e Iranit

14 Prill 2024, 14:23, Kosova & Bota CNA

Dronë dhe raketa ndaj Izraelit/ Ukraina dënon sulmin e Iranit

Ukraina ka dënuar sulmin e Iranit ndaj Izraelit, duke tërhequr paralele me luftën e tij kundër Rusisë.

Kievi ka ushtruar presion ndaj aleatëve të tij për të rritur mbrojtjen ajrore, pasi sulmet janë në rritje nga dronët që Teherani i ka dhënë Moskës.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy shkroi në X se "veprimet e Iranit kërcënojnë të gjithë rajonin dhe botën, ashtu si veprimet e Rusisë kërcënojnë një konflikt më të madh".

Zelenskyy i bëri thirrje SHBA-së që “të marrë vendimet e nevojshme për të forcuar aleatët e Amerikës në këtë kohë kritike”.

Postimi i tij erdhi disa orë pasi Ministria e Punëve të Jashtme të Ukrainës i bëri thirrje botës që të veprojë "para se të jetë tepër vonë".

"Ashtu si Irani sulmoi Izraelin me drone Shahed mbrëmë, Rusia sulmoi njëkohësisht Kharkivin në Ukrainë me të njëjtën armë," postoi sot Ministria e Punëve të Jashtme në X.

"E keqja e pandëshkuar gjithmonë kthehet dhe, nëse nuk ndalet, përhapet gjerësisht. Koha për të thyer këtë cikël dhune është tani. Para se të jetë tepër vonë."/ CNA

Lajmet e fundit nga