LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Milatoviç i jep fund një epoke në Malin e Zi

3 Prill 2023, 09:29, Kosova & Bota CNA
Milatoviç i jep fund një epoke në Malin e Zi
Foto ilustruese

Kandidati i partisë "Europa tani!", Jakov Milatoviç, fitoi bindshëm zgjedhjet presidenciale në Malin e Zi. Milo Gjukanoviç që ka përcaktuar prej vitesh politikën në Malin e Zi duhej të pranonte humbjen.

Në Malin e Zi, ish-ministri i Ekonomisë, Jakov Milatoviç, ka fituar qartë zgjedhjet e balotazhit për president. Kandidati 36-vjeçar i partisë "Europa tani!" ka arritur të marrë 60% të votave. Presidenti aktual, Milo Gjukanoviç arriti të marrë vetëm 40% të votave. 61-vjeçari e uroi në natën e zgjedhjeve pasuesin e tij. "Rezultati është si është, dhe nganjëherë mund të humbasësh zgjedhje", tha Gjukanoviç në Podogoricë.

Fund i erës së Gjukanoviçit

Me humbjen e zgjedhjeve presidenciale nga Gjukanoviç merr fund një epokë në Malin e Zi, në të cilën presidenti aktual ka përcaktuar në masë të madhe politikën e shtetit të vogël ballkanas. Në vitin 2006 Gjukanoviç e pavarësoi Malin e Zi si pjesë të ish-republikës jugosllave dhe në vitin 2017 ia doli të anëtarësojë Malin e Zi në NATO. Vetë Gjukanoviç dhe partia e tij e socialistëve, DPS, janë akuzuar gjithmonë për korrupsion, nepotizëm dhe lidhje me krimin e organizuar, por ata i kanë hedhur poshtë fajësimet.

Fituesi i zgjedhjeve presidenciale, Jakov Milatoviç, e ka vendosur luftën kundër kurrupsionit në fokus të programit të tij dhe ka premtuar një standard më të lartë jetese për qytetarët malazezë. Ai kërkon të forcojë marrëdhëniet e Malit të Zi si me fqinjen, Serbinë, ashtu edhe me BE-në. "Brenda 5 vjetësh ne do ta çojmë Malin e Zi në BE", ka premtuar Milatoviç. Në festimet e përkrahësve të tij, dëgjoheshin thirrjet "Milo, mori fund!".

Në raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale, Milo Gjukanoviç mori numrin më të lartë të votave, por në balotazh nuk konsideroj si i preferuar. Rivalin e tij e mbështeti i gjithë kampi proserb në Malin e Zi, i cili në fillim doli vetë me disa kandidatë, mes tyre edhe partia e hapur proruse, Fronti Demokratik, DF. Presidenti, që zgjidhet çdo pesë vjet ka kompetenca protokollare në Malin e Zi, por në kohë krize ato konsiderohen të rëndësishme. Kështu tri ditë para zgjedhjeve presidenciale, Milo Gjukanoviç shpërndau parlamentin dhe shpalli zgjedhjet parlamentare më 11 qershor./ DW

Lajmet e fundit nga