LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Parisi voton për të ndaluar marrjen me qira të skuterëve

3 Prill 2023, 07:51, Kosova & Bota CNA
Parisi voton për të ndaluar marrjen me qira të skuterëve
Foto ilustruese

Parisienët kanë votuar për të ndaluar marrjen me qira të skuterëve elektrikë në qytetin e tyre, duke u dhënë një goditje operatorëve të skuterëve dhe një triumf për aktivistët e sigurisë rrugore.

Pothuajse 90% e votave të hedhura të dielën favorizuan ndalimin e pajisjeve me bateri, treguan rezultatet zyrtare.

Referendumi u thirr si përgjigje ndaj rritjes së aksidenteve.

Nga 1.38 milionë njerëz në regjistrin zgjedhor të qytetit, pak më shumë se 103,000 persona morën pjesë në votim, sipas shifrave zyrtare. Nga këta, mbi 91,300 persona votuan kundër skuterëve.

Parisi ishte një nga qytetet e para që miratoi automjetet elektrike, por kritikët argumentojnë se ato po shkaktonin më shumë dëm sesa mirë.

Kishte një shqetësim në rritje me mënyrën se si disa njerëz po drejtonin skuterët, duke u endur nëpër trafik, duke shmangur këmbësorët në trotuare dhe duke arritur shpejtësinë 17 mph (27 km/h).

Kishte gjithashtu kritika se grupet e e-skuterëve të parkuar në trotuare ishin një tjetër problem.

Në vitin 2021, një grua 31-vjeçare italiane u vra pasi u godit nga një skuter elektronik që mbante dy persona. Ajo u rrëzua dhe goditi kokën në trotuar, duke pësuar një atak kardiak.

Por operatorët e e-skuterëve argumentuan se automjetet përbënin një pjesë të vogël të aksidenteve të përgjithshme të trafikut në qytet.

Kryebashkiaku i Parisit Anne Hidalgo thirri referendumin, ku votuesit mund të thoshin nëse ishin pro ose kundër skuterëve pa pagesë. Ata që kanë një skuter në pronësi nuk ishin pjesë e votimit./ CNA.al

Lajmet e fundit nga