LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Macron humb mazhorancën në Parlament

19 Qershor 2022, 20:31, Kosova & Bota CNA
Macron humb mazhorancën në Parlament
Emmanuel Macron

"Më pak se dy muaj pasi u rizgjodh president, Emmanuel Macron është në rrugën e humbjes së të kontrollit të Asamblesë Kombëtare Franceze pas një performance të fortë nga partitë rivale", shkruan "BBC".

Koalicioni i tij i qendrës Ansambël është në rrugën për të fituar zgjedhjet parlamentare, sipas rezultateve të parashikuara.

Por ai do të humbasë dhjetëra vende dhe do të luftojë për të shtyrë reformat e tij.


Një aleancë e majtë-gjelbër parashikohet të vijë e dyta, por edhe partia e ekstremit të djathtë të Marine Le Pen ka bërë përparim./CNA.al

Lajmet e fundit nga