LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Gjermania, me masa për reduktimin e përdorimit të gazit rus

19 Qershor 2022, 14:55, Kosova & Bota CNA
Gjermania, me masa për reduktimin e përdorimit të gazit rus
Ministri Gjerman i Ekonomisë, Robert Habeck

Ministri gjerman i Ekonomisë, Robert Habeck, po përgatit masa të mëtejshme për të frenuar konsumin e gazit natyror dhe për t'u larguar nga furnizimet tashmë të reduktuara të gazit rus, raporton agjencia gjermane e lajmeve "Dpa".

Ai tha se qeveria në Berlin po ofron miliarda euro financim për të mbështetur reduktimin në përdorimin e gazit për energji dhe industri.

Objektet e magazinimit gjithashtu do të mbushen më tej përpara fillimit të dimrit”, tha ai.

Thuhet se termocentralet me qymyr do të ndihmonin në kompensimin e mungesës.

Një projektligj i miratuar nga qeveria gjermane siguron që termocentralet me qymyr që ishin planifikuar të mbylleshin më parë të mbeten në gjendje funksionale.

Ministri gjerman i Ekonomisë, Robert Habeck, e quajti këtë veprim një “vendim politik dhe jo një zgjidhje teknikisht të justifikueshme”.

Europianët kanë vendosur sanksione financiare, udhëtimi, diplomatike dhe të tjera ndaj Rusisë që kur Presidenti Vladimir Putin urdhëroi dhjetëra mijëra trupa ruse në Ukrainë më 24 shkurt, në pushtimin më të madh të huaj të Europës që nga Lufta e Dytë Botërore.

Gjermania është tradicionalisht një nga klientet më të mëdha të gazit në Rusi.

Gazprom tashmë ka ndërprerë furnizimin me Bullgarinë, Poloninë, Finlandën, Holandën dhe Danimarkën./REL

Lajmet e fundit nga