LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Lufta në Ukrainë/ Rritet shqetësimi rreth centralit bërthamor të Zaporizhias

9 Gusht 2022, 08:48, Kosova & Bota CNA

Lufta në Ukrainë/ Rritet shqetësimi rreth centralit

Shqetësimi ndërkombëtar po rritet për termocentralin bërthamor Zaporizhia të pushtuar nga Rusia në Ukrainë. Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, António Guterres, paralajmëroi: "Çdo sulm ndaj një centrali bërthamor është një çështje vetëvrasëse". Termocentrali më i madh bërthamor në Europë ka qenë objekt i disa sulmeve me raketa ditët e fundit. Rusia dhe Ukraina fajësojnë njëra-tjetrën për këtë.

António Guterres kërkoi që ekspertët nga Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike (IAEA) të lejohen të udhëtojnë në Zaporizhia. Deri tani, Rusia refuzon ta bëjë këtë. Shefi i IAEA Rafael Grossi sheh një "rrezik shumë real të katastrofës bërthamore" në zonën e luftës.

Lufta në Ukrainë/ Rritet shqetësimi rreth centralit

Nuk ka dalje rrezatimi deri tani

Megjithatë, deri tani, Shtetet e Bashkuara besojnë se nuk ka pasur rrezatim radioaktiv. "Ne vazhdojmë të monitorojmë nga afër aktivitetet: centrali, Ministria e Energjisë dhe Autoriteti Kombëtar i Sigurisë Bërthamore tregojnë se sensorët e rrezatimit vazhdojnë të ofrojnë të dhëna - dhe për fat të mirë ne nuk kemi parë asnjë shenjë të niveleve të ngritura ose jonormale të rrezatimit," tha një zëdhënëse e Shtëpisë së Bardhë.

Ekspertët bërthamorë thonë se Zaporizhia është më e sigurt nga projektimi se termocentralet e Çernobilit ose Fukushimës, të cilët pësuan aksidente të rënda bërthamore në 1986 dhe 2011. Zaporizhia, megjithatë, nuk do t'i rezistonte një sulmi ushtarak të qëllimshëm.

Lufta në Ukrainë/ Rritet shqetësimi rreth centralit

Një aksident do të kishte pasoja shkatërruese

Sipas ambasadorit të Ukrainës në IAEA, një aksident në termocentralin bërthamor pas luftimeve do të kishte pasoja shkatërruese: "Ajo që do të ndodhte atëherë brenda një rrezeje prej 40 ose 50 kilometrash rreth termocentralit nuk do të ishte absolutisht e krahasueshme me Çernobilin dhe Fukushimën, " tha Evheny Zymbaljuk.

Zymbaljuk bëri thirrje edhe një herë për dërgimin e ekspertëve të IAEA-s në Zaporizhia, dhe gjithashtu sugjeroi dërgimin e vëzhguesve ushtarakë ndërkombëtarë të paarmatosur. IAEA në çdo rast duhet të jetë atje deri në fund të muajit, tha ai. Por sipas IAEA-s, një mision i tillë do të kërkonte mbështetjen e Moskës dhe Kievit./DW

Lajmet e fundit nga