LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kaos në aeroportet e Anglisë/ Anulohen dhe pezullohen fluturime, mijëra udhëtarë në pritje

29 Gusht 2023, 11:28, Kosova & Bota CNA

Kaos në aeroportet e Anglisë/ Anulohen dhe pezullohen fluturime,

Mijëra pasagjerë ajrorë kanë përjetuar vonesa dhe anulime të gjata pas një "problemi teknik" që goditi sistemet e kontrollit të trafikut ajror në Mbretërinë e Bashkuar.

Njerëzit janë bllokuar në Mbretërinë e Bashkuar dhe jashtë saj, pasi Shërbimet Kombëtare të Trafikut Ajror kufizuan numrin e avionëve që ulen.

Linjat ajrore dhe aeroportet paralajmëruan se kishte ende vonesa pavarësisht se problemi u rregullua brenda disa orësh.

Një pasagjere i tha "BBC News" se fluturimi i saj i pasdites nuk pritej të nisej deri pas mesnate.

Ka pasur paralajmërime se disa ndërprerje mund të zgjasin me ditë.

Heathrow tha vonë të hënën në mbrëmje se oraret mbetën të ndërprera ndjeshëm, duke shtuar se njerëzit që udhëtojnë të martën duhet të kontaktojnë linjën e tyre ajrore përpara se të nisen për në aeroport.

Aeroporti Gatwick tha se po planifikonte të operonte normalisht të martën, por këshilloi pasagjerët të kontrollonin statusin e fluturimit të tyre me kompaninë e tyre ajrore përpara se të shkonin në aeroport.

Aeroporti Luton i Londrës tha gjithashtu të hënën në mbrëmje se fluturimet nëpër hapësirën ajrore të Mbretërisë së Bashkuar mbetën subjekt i vonesave dhe anulimeve dhe njerëzit duhet të kontrollojnë me kompaninë e tyre ajrore për statusin e fluturimit të tyre./CNA

Lajmet e fundit nga