LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Çështja “Beleri”/ Athina zyrtare, e vendosur të pengojë anëtarësimin e Shqipërisë në BE

30 Nëntor 2023, 10:07, Kosova & Bota CNA
Çështja “Beleri”/ Athina zyrtare, e vendosur të
Fredi Beleri

Athina po përshkallëzon reagimet e saj kundër burgosjes së kryebashkiakut të zgjedhur të Himarës, Fredi Beleri.

Sipas informacioneve, sot në COREPER (Këshilli i Përfaqësuesve të Përhershëm të Shteteve Anëtare të BE-së) Greqia ka paraqitur rezervat e saj në lidhje me ecurinë e procesit të anëtarësimit të Shqipërisë, duke bërë të qartë se nuk do të japë pëlqimin për ecurinë e negociatave të anëtarësimit të Shqipërisë nëse nuk do të ketë zhvillime pozitive në lidhje me marrjen e detyrës nga kreu i zgjedhur i Bashkisë së Himarës, Fredi Beleri.

Në tetor, Greqia nuk ka pranuar dërgimin e të quajturës letra e 27-ave për hapjen e një sërë kapitujsh në pikënisjen e negociatave të anëtarësimit të Shqipërisë në BE.

Më 4 dhjetor, gjykata e Tiranës do të shqyrtojë, pas shumë muajsh pengesë, kërkesën e Fredi Belerit për t'i dhënë leje për të bërë betimin, ndërkohë që do të zhvillohet gjykimi normal për akuzat për blerje votash ndaj tij. Gjyqi për këtë komplot, i cili ka dështuar pas pranimit të dëshmitarit kryesor të akuzës se ka pasur lidhje me policinë dhe është paguar nga fonde sekrete, pritet të vazhdojë më 5 dhjetor në Tiranë.

Athina me deklaratat e ministrit të Jashtëm, Giorgos Gerapetritis, dhe me misionin në Tiranë të ministrit të shtetit, Stavros Papastavros, i cili vizitoi Fredi Belerin në burgjet e Durrësit, ka dërguar një mesazh të qartë se do të përdorë çdo mjet presioni që ka në dispozicion, për të rrëzuar këtë ndjekje penale arbitrare dhe politike ndaj kryebashkiakut të zgjedhur të Himarës, i cili dhunon brutalisht ligjin e shtetit në Shqipëri./ CNA

Lajmet e fundit nga