LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ish-gruaja e vrasësit serial Michel Fourniret tregon për mizoritë e bashkëshortit

29 Nëntor 2023, 22:40, Kosova & Bota CNA
Ish-gruaja e vrasësit serial Michel Fourniret tregon për
Monique Olivier në sallën e gjyqit në Nanterre

Ish-gruaja e vrasësit serial francez Michel Fourniret i tha policisë se ai e kishte rrahur studenten britanike Joanna Parrish duke e lënë pa ndjenja përpara se ta përdhunonte, mbyste dhe ta hidhte trupin e saj në një lumë, shkruan The Guardian.

Monique Olivier, 75 vjeç, është në gjyq për bashkëpunim në rrëmbimin dhe vrasjen e Parrish, 20 vjeç, në 1990 dhe dy viktimave të tjera Marie-Angèle Domece, 19, në 1988 dhe nëntë vjeçares Estelle Mouzin në 2003.

Në ditën e dytë të gjyqit, një prokurore belge që mori në pyetje Olivier në 2004 tha se ajo përshkroi se si ajo dhe Fournier kishin marrë Parrish, një studente e universitetit të Leeds, e cila po kalonte tetë muaj në Francë si asistente mësimdhënëse, pranë stacionit në Auxerre në Yonne, dy orë në jug-lindje të Parisit.

“Michel e pyeti vajzën nëse ishte e virgjër, nëse kishte një të dashur. Ai i tha të zhvishej dhe ajo nuk pranoi. Ai e goditi vajzën e re derisa ajo ishte pa ndjenja dhe më pas e përdhunoi. Pastaj ai e mbyti atë, "i tha Olivier policisë në një deklaratë që ajo e tërhoqi më vonë.

“Ai më pas mori trupin e saj të zhveshur dhe e hodhi në një lumë.

Trupi i zhveshur i Parrish u gjet në lumin Yonne afër mëngjesin tjetër, 17 maj 1990.

Të mërkurën pasdite, Didier Safar, gjykatësi që kryesonte gjyqin, i kërkoi Olivierit të ngrihej dhe të sqaronte pozicionin e saj.

Monique Olivier, duke qëndruar në kuti, tha: "Unë i pranoj të gjitha faktet, tre faktet për të cilat jam qortuar".

Të pandehurve në gjyqet franceze nuk u kërkohet të deklarojnë fajësinë, por kur u hap gjyqi, Olivier i tha gjykatës se i vinte keq "për gjithçka që ndodhi"./ CNA

Lajmet e fundit nga