LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Cum-Ex: Kontrollohen e-maile të kancelarit Scholz nga koha si kryebashkiak

9 Gusht 2022, 14:35, Kosova & Bota CNA
Cum-Ex: Kontrollohen e-maile të kancelarit Scholz nga koha si kryebashkiak
Olaf Scholz

Sipas raportimeve në media, hetuesit gjermanë do të kontrollojnë e-maile të kancelarit të sotëm, Olaf Scholz, nga koha kur ai drejtonte qeverinë e landit të Hamburgut. Gazeta "Hamburger Abendblatt" ka raportuar, se kjo del nga dokumentet që ka në zotërim komisioni hetimor i Hamburgut në lidhje me skandalin financiar Cum-ex. Sipas njoftimit që më 30 mars Gjykata e Qarkut Köln ka lëshuar një urdhër hetimor për postën elektronike me adresë: [email protected], adresa zyrtare e Olaf Scholzit në kohën kur ishte kryebashkiak i Hamburgut.

Sipas "afp" do të kontrollohen me vendim gjykate e-maile, shënime kalendarike, dhe bashkangjitje të postës elektronike nga 1 janari 2015. Scholz ka qenë deri në vitin 2018 Kryebashkiak i Hamburgut. Gazeta e Hamburgut, "Abendblatt" shkruan, se në lidhje me këto hetime kërkohet të zbardhet, nëse dhe si ka ndikuar politika në vendimin e marrë në nëntor 2016, për të hequr dorë nga një kërkesë financiare tatimore në vlerë prej 47 milionë eurosh kundër bankës Warburg, në kontekstin e Cum-ex. Në fokus është edhe një takim i Scholzit me kreun e atëhershëm të bankës Warburg, Christian Olearius.

Cum-Ex: Kontrollohen e-maile të kancelarit Scholz nga koha si kryebashkiak
Qendra e Warburg

Zëdhënësi i qeverisë: nuk kam dijeni

Kontrolli i e-maileve të Scholz-it bëhet në kuadër të hetimeve kundër deputetit të SPD-së, Johannes Kahrs dhe të tjerëve që dyshohen për favorizim dhe mbështetje të evazionit fiskal. Te deputeti i Bundestagut Kahrs, i cili është angazhuar për bankën Warburg, sipas raportimeve në media, në kuadër të kontrolleve janë gjetur 200.000 euro në një sirtar privat banke.

Zëdhënësi i qeverisë gjermane, Steffen Hebestreit është shprehur për Hamburger "Abendblatt", në lidhje me kontrollin e e-maileve të kancelarit Scholz, se "nuk ka dijeni për këtë. Dhe nuk ka asgjë për të fshehur."

Cum-Ex: Kontrollohen e-maile të kancelarit Scholz nga koha si kryebashkiak

Çfarë është skandali financiar Cum-ex?

Me Cum-ex lidhet zhvendosja e aksioneve brenda një dite e dividendeve, për të mundësuar rimbursimin e tatimit mbi kapitalin, një shumë që nuk i ishte paguar shtetit. Kështu shteti gjerman përmes këtyre rimbursimeve financiare ka humbur miliarda euro. Skandali u zbulua në vitin 2017. Para një viti Gjykata Federale e Lartë vendosi t'i quajë evazion fiskal të dënueshëm operacionet financiare në lidhje me Cum-ex. Ndërkohë, janë ngritur një sërë padish në Gjermani kundër punonjësve të caktuar në banka./DW

Lajmet e fundit nga