LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

14 mijë fluturime ajrore të anuluara gjatë muajit mars në Europë/ Shifrat në rritje

3 Maj 2023, 15:17, Kosova & Bota CNA

14 mijë fluturime ajrore të anuluara gjatë muajit mars në

 

Një raport i kryer nga firma analitike e aviacionit Cirium ka zbuluar se anulimet e fluturimeve në Evropë janë rritur me 65 për qind në mars 2023, me mbi 14,000 fluturime të anuluara.

I njëjti burim tha se sipas Raportit Global të Performancës së Kohës që publikohet çdo muaj, numri i fluturimeve të anuluara ka filluar të rritet në prag të sezonit veror, raporton "SchengenVisaInfo.com".

Të dhënat e Cirium tregojnë se në mars të këtij viti janë anuluar gjithsej 14.405 fluturime brenda Evropës, duke shënuar një rritje prej 8.713 fluturime më shumë krahasuar me muajin shkurt.

Raporti Cirium zbuloi gjithashtu katër nga pesë rajonet kryesore gjeografike që panë një rritje të anulimeve në mars, të cilat janë si më poshtë:

Lindja e Mesme dhe Afrika
Azi-Paqësor
Amerika Latine
Evropë

Nga ana tjetër, në kundërshtim me këtë trend, Amerika e Veriut regjistroi një rënie prej 16 për qind gjatë kësaj periudhe.

Sa u përket shifrave globale, është zbuluar se linja ajrore braziliane Azul është shpallur linja ajrore më e përpiktë në mars, me 89.87 për qind të fluturimeve që kanë mbërritur në destinacionin e tyre në kohë.

Në vendin e dytë ishte linja ajrore japoneze ANA, e cila siguroi një rezultat përpikërie prej 87.24 për qind, me rivalin kryesor "Japan Airlines" që zë vendin e tretë me 86.13 për qind.

Transportuesit e Amerikës së Jugut, "Avianca" dhe "LATAM Airlines", u renditën në vendin e katërt dhe të pestë, me 85.94 për qind dhe 85.71 për qind, respektivisht.

Përveç kësaj, të dhënat e siguruara nga Eurocontrol, Organizata e BE-së për Sigurinë Ajrore dhe Lundrimin, kanë zbuluar se midis 1 marsit dhe 9 prillit, rreth 15 për qind e fluturimeve në Spanjë u vonuan, ndërsa anulimet u rritën me 63 për qind.

 

 

Lajmet e fundit nga