LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Why do airplanes have ashtrays when smoking is prohibited

2023-04-04 17:29:00, Kuriozitete CNA

Why do airplanes have ashtrays when smoking is prohibited

Airplanes have always been a vehicle of interest, curiosity and fear for many people. 

Flight attendants are often the ones who give us such interesting and strange information about planes.

Such as useful information about their construction and accessories in the cabin.

For example, do you know why airplanes have ashtrays while smoking is prohibited?

E megjithatë ka një shpjegim dhe histori shumë logjike pas saj. Le të kthehemi në vitin 1988 kur linjat ajrore, konkretisht ato të parat në SHBA, proceduan me ndalimin e pirjes së duhanit në fluturime. Në fakt nuk ishte një ndalim i thjeshtë, por ishin vendosur gjoba shumë të larta për shkelësit.

Megjithatë, përkundër faktit se pirja e duhanit është e ndaluar për më shumë se 25 vjet, linjat ajrore ende kanë të paktën një tavëll në çdo tualet. Sipas politikës së kompanisë, prania e tavullës në tualete është e detyrueshme. Dhe kjo pasi, pavarësisht ndalimit, nëse ka ndonjë shkelës, do të duhet të fikë cigaren në mënyrë të sigurt diku për të mos shkaktuar zjarr.

Incidenti ndodhi në një fluturim nga Rio de Zhaneiro në Paris në vitin 1973, kur një bisht cigareje mori flakë duke çuar në një ulje emergjente, ku vdiqë 123 njerëz./CNA

Lajmet e fundit nga