LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

What happens to your face if you sleep with makeup on

2023-03-26 20:20:00, Kuriozitete CNA

What happens to your face if you sleep with makeup on

When it comes to skin care, most of us know very well that one of the things we should never ignore is the fact that we should always remove our makeup before going to bed.

And while acne may appear to be the result of this neglect, if we may say so, according to experts, sleeping with makeup on can ultimately have serious long-term problems for your skin.

Why you shouldn't sleep with makeup on your face

Nëse mendonit se puçrrat ishin të vetmet negative për të fjetur me grim, epo, do ta kishit gabim. Dr. Liia Ramachandra tha për The List se Për fillestarët, lënia e grimit brenda natës ju ekspozon ndaj radikalëve të lirë në ajër. Këto radikale të lira shpërbëjnë kolagjenin në lëkurën tuaj, gjë që më pas mund të çojë në linja të holla.

Dr. Ramachandra gjithashtu theksoi se: “Në përgjithësi, fytyra juaj do të duket më e vjetër dhe më e thatë dhe kjo mund të shkaktojë plakje të parakohshme dhe rrudha”.

Degradimi i kolagjenit dhe mutacionet e ADN-së janë ndoshta efektet anësore më shqetësuese, veçanërisht nëse qëllimi juaj është ruajtja e lëkurës rinore. Megjithatë, përveç sa më sipër, ka edhe ndotje.

"This combination of free radicals and environmental stress has been shown to cause premature skin aging," dermatologist Rachel Nazarian told Refinery29.

So, one night of sleeping with makeup on may not cause fine lines, but over time, it will damage your skin. However, such a night can develop into a pesky pimple. And that's why cleansing and moisturizing your skin after makeup is essential./CNA

Lajmet e fundit nga