LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Explosions at an ammunition depot in the Crimean Peninsula

2022-08-16 16:40:29, Kosova & Bota CNA
Explosions at an ammunition depot in the Crimean Peninsula
Explosions near Novofedorivka

Moscow blamed saboteurs today for a series of explosions at an ammunition depot on the Russian-annexed Crimean Peninsula, acknowledging that there are armed groups loyal to Ukraine that are damaging military logistics and supply lines in territories it controls.

Today's incident follows a series of explosions last week at Russia's air base in Crimea, which Kiev said were carried out by Ukrainian special forces, but which Moscow at the time called the result of an accidental fire.

Ministria ruse e Mbrojtjes tha sot se nuk pati vaktima nga shpërthimet që dëmtuan linjat elektrike, një nën-stacion elektrik, infrastrukturën hekurudhore dhe disa shtëpi banimi, raporton VOA.

Nuk dihet se çfarë mjeti u përdor për të kryer shpërthimet, por shtypi shtetëror rus spekuloi se mund të jenë përdorur dronë.

Lajmet e fundit nga