LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Study: Germany will lose 260 billion euros

2022-08-11 08:37:18, Ekonomi CNA

Study: Germany will lose 260 billion euros

The war in Ukraine and high energy prices are costing Germany hundreds of billions of euros, according to a recent study. The German economy will lose more than 260 billion euros by 2030 as a result of these developments.

This is the conclusion of a study that three research institutes worked together: the Institute for the Labor Market and Vocational Training (IAB), the Federal Institute for Vocational Training and the Society for the Research of the Economic Structure.

Sipas studimit të publikuar të martën (09.08), konflikti po dëmton edhe punësimin. Vitin e ardhshëm, rreth 240.000 vetë më pak mund të punësohen sesa para luftës - mesatarja për vitet 2022-2028 do të ishte 150.000 njerëz.

Sipas studimit, produkti i brendshëm bruto (GDP) i rregulluar me çmimin në vitin 2023 do të jetë rreth 1,7 për qind më i ulët se sa po të mos kishte ndodhur sulmi rus në Ukrainë.

"Rritja ekonomike po dobësohet veçanërisht nga rritja e çmimeve të lëndëve të para fosile. Ato po rëndojnë si ekonominë e eksportit, ashtu edhe konsumin e familjeve private."

Për parashikimin e tyre, studiuesit supozuan se sanksionet kundër Rusisë do të mbeten në fuqi deri në vitin 2030, edhe nëse lufta përfundon më parë. "Për shkak të efekteve të luftës, rritja e parashikuar pas Coronës ka dështuar," shpjegoi Enzo Weber nga IAB.

Study: Germany will lose 260 billion euros

Fushat që vuajnë më së shumti

Sipas studimit, një nga humbësit e mëdhenj në situatën aktuale do të jetë sërish industria e gastronomisë dhe hotelerisë, e cila është goditur keq edhe nga pandemia e virusit Corona. Këto fusha ekonomike do të ndjejnë dukshëm edhe humbjen e fuqisë blerëse tek qytetarët. "Për shkak të shpenzimeve më të ulëta të konsumatorëve, do të ulet edhe numri i punonjësve në këto fusha”, thotë studimi. Humbës të tjerë do të jenë sektorët me energji, si industria kimike dhe prodhimi i metaleve, por edhe shërbimet sociale.

Për vitin 2030, studimi sheh një efekt pozitiv prej 60.000 vende të reja pune. Por kjo vlen vetëm nëse çmimet e energjisë nuk rriten edhe më shumë. Nëse kjo ndodh, Gjermania do të rrëshqasë në recesion, paralajmëroi Weber.

In another scenario, where energy prices rise twice as fast, the researchers see the biggest impact on the labor market in 2024, with 660,000 fewer workers than if there had been no war./DW

Lajmet e fundit nga