LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Should the super profits of firms be taxed extra during the crisis?

2022-08-08 08:27:53, Ekonomi CNA

Should the super profits of firms be taxed extra during the crisis?

It was the German chancellor, Olaf Scholz, who first criticized the ventures making colossal profits on Twitter. "This is not ok," wrote Olaf Scholz in early July. From "this is not ok", meanwhile, the demand for an additional tax on the high profits of supers has been raised in these times of crisis. The request was not formulated by the German chancellor, Scholz, but by the leader of the democratic party, Saskia Esken, and the co-leader of the Greens, Ricarda Lang.

 

Should the super profits of firms be taxed extra during the crisis?
Co-chair of the Green party, Ricarda Lang, co-chair of the Social Democrats, Sasika Esken and Christian Lindner, Minister of Finance

 

Kritika sipërmarrjeve nga Banka Qendrore Europiane

Po e përdorin sipërmarrjet inflacionin e lartë për të rritur më tej çmimet dhe për të arritur fitimeprurje edhe më të majme? Në SHBA ky debat ka shpërthyer më parë mes studiuesve të ekonomisë, që kanë zbuluar ndërkohë nocionin "lakmiflacion" -pra lakmi dhe inflacion, që do të thotë një inflacion që nxitet më tej nga lakmia e sipërmarrjeve për fitime. Drejtoresha e BQE, Bankës Qendrore Europiane, Isabel Schnabel në një fjalim të fundit është shprehur se "thënë në mënyrë provokuese: shumë firma në eurozonë edhe nëse pa dyshim jo të gjitha, kanë përfituar nga rritja e fundit e inflacionit." Kjo deklaratë u interpretua si kritikë ndaj sipërmarrjeve. BQE e pyetur për këtë deklaroi, se nuk është pjesë e punës së Bankës Qendrore Europiane të kritikojë ekonominë private.

Should the super profits of firms be taxed extra during the crisis?

Pra jo lakmi, por pasojë e inflacionit? Disa ekonomistë kujtojnë, se në një ekonomi tregu nuk mund të përcaktohet si lakmi maksimizimi i fitimit nga sipërmarrjet. Disa ekspertë në SHBA shohin edhe pasojat e Coronës si faktor për "lakmiflacionin" - teza e tyre: njerëzit kishin nevojë pas pandemisë për blerje, prandaj çmimet u rritën pjesërisht në mënyrë të ekzagjeruar, si në gastronomi.

Në një dritë tjetër shihen fitimet kolosale të koncerneve të karburanteve, që kanë arritur fitime të mëdha pas luftës në Ukrainë. Por edhe këtu vëzhguesit e ekonomisë presin që fitimet të jenë vetëm të përkohshme, dhe se tregu do të rregullojë çmimet.

Konkurrenca kujdeset për çmime të balancuara

Should the super profits of firms be taxed extra during the crisis?

Nëse firmat i ngrenë në mënyrë aktive çmimet kjo varet nga ajo, se sa fuqi kanë ato në treg. Monopolistët për shembull mund të diktojnë çmimet, në një kohë që rritja e çmimeve në një treg të kufizuar është po ashtu e kufizuar. I këtij mendimi është prof. Volker Wieland për ekonominë monetare nga Universiteti Goethe në Frankfurt. "Ka nevojë për një rregull konkurrence, për të penguar fuqinë e tepruar të tregut. Eksperti nuk e merr në konsideratë nocionin "lakmiflacion".

Nuk është turp që një sipërmarrje e rrit çmimin për produktin e saj. "Konkurrenca është ajo pastaj që bën që çmimet dhe fitimi të bien". Prof. Wieland e sheh me skepticizëm konceptin e një tatimi shtesë për superfitimet. "Cili fitim është tepër i madh?" Sido që të jetë në Gjermani fitimet e larta tatohen shumë, sipas tij.

Even Thomas Obst from the German Institute of Economics has the same position on the debate on big profits. The policy should act to eliminate oligopoly structures. The additional tax on profit is the wrong instrument according to him and moreover "difficult to realize from the point of view of constitutional law." The German constitution provides strong rules for this, unlike other countries. "Greed inflation" is not a phenomenon for expert Obst, but an accusation. He expects inflation to drop in the coming months and links this to the drop in demand. Regarding the additional tax debate, Obst says. "Instead of igniting debates about new distribution, we should think about how to act together against the friend of inflation."/Dw

Lajmet e fundit nga