LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Increase in the prices of food products/ Tobacco: Taxes applied to consumption should be removed

2022-08-02 09:36:00, Ekonomi CNA
Increase in the prices of food products/ Tobacco: Taxes applied to consumption
DP MP Jorida Tabaku

DP MP Jorida Tabaku has sounded the alarm about the increase in prices from week to week.

According to today, Albanians are working for oligarchs and governors.

"Albanians work for the oligarchs/governments.

For Albanians, the price of milk and its by-products will increase even further this week. The price of milk is almost 200 lek while its by-products are expected to increase.

The reason behind this second increase is related to the high costs of raw products.

One could argue that the war in Ukraine has increased prices and therefore the costs of doing business. No one denies the impact of war.

Por kjo e fundit mbetet alibi derisa qeveria ka mbledhur nga rritja e çmimeve 170 mln euro më shumë në buxhetin e shtetit nga taksat. Ku shkojnë këto të ardhura?”, shkruan Tabalu në rrjete sociale.

Sipas saj, e logjikshme në këtë situatë do të ishte heqja e disa taksave që aplikohen në konsum ashtu që shqiptarët të kenë më shumë në kuletën e tyre.

“Në një vend ku 1 ndër 3 shqiptarë nuk e ka të sigurtë vaktin a nuk do ishte një politikë me sens rishpërndarja e të ardhurave që rriten prej inflacionit?! Patjetër që po!

Madje më e logjikshme do të ishte heqja e disa taksave që aplikohen në konsum ashtu që shqiptarët të kenë më shumë në kuletën e tyre. Heqja e talsave do qe zgjedhja dhe zgjidhja!

Fatkeqësisht jo! Qeveria aplikon politika të ngjashme si në kohë lufte dhe në kohë paqe! Pse?! Sepse me taksat e inflacionuara ajo paguan PPP/Koncesione.

Take Tirana's incinerator, which will be indexed with the rate of inflation. So 30% of Albanians barely pay for their bread, while the Tirana incinerator receives additional millions from the state coffers.

Do the Albanians work for the oligarchs/governments who have turned into nothing?!

The numbers say yes! The same as the state treasury! Undoubtedly, the pockets of the Albanians!", concluded Tabaku's reaction. /CNA.al

Lajmet e fundit nga